Svarbi informacija
Virš Vilniaus sklendžiantys aitvarai linkės taikaus dangaus
2022 m. rugpjūčio 28 d. – 17 val., Vilniuje, prie Baltojo tilto prasidės unikalus meninis renginys – ,,Aitvarai virš Vilniaus“; skirtas apjungti Lietuvos ir Ukrainos simbolius, paminėti Ukrainos Nepriklausomybės dieną.
Apjungiantis simbolis
Pagrindiniu renginio įvykiu taps milžiniškos, spalvingos „Trišakio“ vėliavos iškėlimas į dangų virš Vilniaus į 20 – 50 metrų aukštį, naudojant aitvarų meistro Tado Surkio specialiai šiam pakėlimui pagamintą aitvarą. Simbolius apjungianti vėliava, kurios vizualinį vaizdą iškristalizavo Marius Abramavičius, idėją parėmė Darius Radkevičius, o pasiuvo ir suformavo skrydžiui Tadas Surkys, taps vientisu paveikslu pasakojančiu apie bendrakultūrines šaknis.
Pati vėliava unikali tuo, jog jos piešinyje apjungti Lietuvos, Ukrainos ir senieji indoeuropiečių simboliai. Indų mitologijoje, tridantį, dar kitaip vadinamą – trišakę ietį, rankoje laiko iliuzijas bei blogį naikinantis indų dievas Šiva. Lietuviškieji Gedimino stulpai (slaviškai vadinami „koliumnai“) turi tą patį vaizdinį pagrindą – trys ietės šakos virsta trimis stulpais ant kurių laikosi dangus. Geltonas – auksinis trišakis vaizduojamas taip pat ir Ukrainos herbe. Viena iš Trišakio, kaip simbolio reikšmė – apsauga nuo trijų stichijų, ugnies, vandens ir vėjo, nešančių chaosą.
Ramaus ir giedro dangaus linkėjimas ukrainiečiams
„Daugumai žmonių aitvarai dažniausiai asocijuojasi su vaikyste ir svajonėmis“, – pastebi vienas iš renginio organizatorių, žinomas tapytojas, rašytojas, fotografas Marius Abramavičius – Neboisia. ,, Tradicinis lietuvių palinkėjimas – „giedro dangaus“ ukrainiečių kalba nūnai skamba dar aktualiau; tiesiogiai verčiant iš ukrainiečių kalbos linkima – „taikingo dangaus“. Taigi, kaip tik tokio dangaus virš Lietuvos, Vilniaus bei Ukrainos linkime šiuo sudėtingu metu“.
Kas laukia renginio svečių?
Renginio metu bus organizuojamos unikalios aitvarų gamybos ir paleidimo kūrybinės dirbtuvės, kurių metu visi – tiek suaugusieji, tiek vaikai – galės pasimokyti šio senovinio meno paslapčių. „Senovės Indija – viena iš istorinių aitvarų tėvynių“, – teigia Marius Abramavičius – Neboisia. Aitvarų – vėliavų idėją Aitvarai.Com komanda vysto jau nuo 2008 metų. 2020 metais jie dalyvavo Tarptautiniame aitvarų festivalyje Indijoje, Achmedabade, į kurį kasmet susirenka geriausi aitvarų kūrėjai iš viso pasaulio. Reginio Vilniuje metu, aitvarus kurti pakviesti menininkai, aitvarų meistrai: Donatas Dumskis, Tadas Surkys ir Jonas Krisčiūnas kartu su šventės dalyviais mokinsis aitvarų pakėlimo techninių aspektų, bendromis pastangomis konstruos aitvarus, pieš ant aitvarų ir leis juos į dangų.
Mėgėjams ir pradedantiesiems tai bus unikali galimybė gauti patyrusių meistrų patarimų tiek meniniais, tiek aerodinamikos klausimais. Kūrybinius žaismus aitvaro tema išplečia ir jo reikšmė lietuvių mitologijoje, juk jis čia ne tik skrendantis objektas, bet ir sutvėrimas, kurio išvaizdos iš esmės niekas tiksliai ir nežino.
Projektą „Aitvarai virš Vilniaus“ remia Vilniaus miesto savivaldybė.