Virtualus renginys „Neužmirštama Sausio 13-oji“

Sausio 13 d. 19 val. Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka kviečia stebėti virtualų renginį „Neužmirštama Sausio 13-oji“, transliuojamą gyvai bibliotekos Facebook paskyroje.

Norime pakviesti kalbėtis apie šią svarbią dieną tarpusavyje, tarp kartų, liudininkų, dalyvių ir jų vaikų. Kviesime paklausti savęs – kaip elgčiausi tokiomis aplinkybės šiandien? Režisierės Karolina Žernytė ir Saulė Norkutė, priklausančios kartai žmonių, kurie tą dieną prisiminti per jauni, klausia Lietuvos žmonių, ką ji jiems reiškia. Nors politinę prasmę suprantame visi, bet pabandykime suvokti, kaip sausio 13-osios įvykiai tapo legenda, pasididžiavimu, kančios ir pasiaukojimo simboliu. Kas iš tikrųjų vyko? Kaip tą dieną gyveno tikri, vis dar mus supantys žmonės.

Ko negalime pamiršti apie sausio 13-ąją? Kokie daiktai, simboliai, pojūčių prisiminimai gali padėti atkurti tą dieną? Kuris tos dienos momentas yra neužmirštamiausias?

Šį renginį įkvėpusio menininko Vytauto Poškos kūrinys – „Atminties žiedas“, neužmirštuolių instaliacija, juosianti Vilniaus TV bokštą – yra tarsi įdaiktinta atmintis. Tyli, viltinga ir rami stebėtoja, kuri neleidžia mums užmiršti. Tačiau kiekvienas atsimename skirtingai.

Transliacijos metu bus papasakotos kelios liudininkų istorijos, kurios nubrėš tos ypatingos paros žemėlapį. Klausydamos istorijų, režisierės kurs savotišką neužmirštuolių pievos žemėlapį, tyrinėdamos, kokią erdvę ir laiką aprėpia atmintis. Taip pat pasidalinsime informacija apie prisiminimus, kuriuos surinksime iki sausio 13-osios. Kviesime visus norinčius užpildyti trumpus klausimynus, tarsi rinkdami „daiktinius įkalčius“ – tikrus pojūčius, galbūt baimes ar kompleksus, nostalgiją ar liūdesį simbolizuojančius prisiminimų daiktus. Tyrimo rezultatas renginyje pavirs pasakojimu apie paprastą paprastų žmonių dieną ir paprastas vietas, kurios pavirto laisvės ir pasipriešinimo vietomis mūsų atmintyje.

Klausimyną galite užpildyti (arba apklausti ką nors savo aplinkoje ir užrašyti atsakymus) čia.

Renginio transliaciją kviečiame stebėti čia.

Renginį kuria režisierės Karolina Žernytė ir Saulė Norkutė, renginio dailininkė Šarūnė Pečiukonytė, inspiracija „Atminties žiedas“ – erdvinė instaliacija – neužmirštuolių ratas, aut. Vytautas Poška.

Dėkojame renginio rėmėjui – Vilniaus miesto savivaldybei.