Svarbi informacija
„Vilniaus vandenys“ 2021-aisiais augino pajamas, investicijoms skirta rekordinė suma
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos įmonė „Vilniaus vandenys“ pateikė nepriklausomo audito bendrovės patvirtintus rezultatus už praėjusius metus. Audituotais duomenimis, pernai, palyginti su 2020-aisiais, įmonės pajamos išaugo 14 proc. iki 42,4 mln. eurų, o investicijoms bendrovė per metus skyrė 30.6 mln. eurų sumą.
„2021-uosius išskirčiau kaip intensyvius metus. Pernai investicijoms skyrėme 30,6 mln. eurų, kuriuos nukreipėme ne tik į svarbią infrastruktūros plėtrą ir jos modernizavimą, bet ir į veiklos skaitmeninimą, atsinaujinančius energetikos šaltinius, rūpestį aplinka ir ėmėmės lyderystės, kad vanduo iš čiaupo pamažu pakeistų vandenį iš plastikinių butelių. Daugelį pernai pradėtų ambicingų projektų tęsime ir šiemet“, – sako laikinai „Vilniaus vandenų“ generalinio direktoriaus pareigas einantis Saulius Savickas.
Per 2021 metus bendrovė „Vilniaus vandenys“ pardavė 28,2 mln. kubinių metrų vandens ir išvalė 32,2 mln. kubinių metrų nuotekų. Pernai įmonės pagrindinės veiklos pajamos už tiekiamą geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas padidėjo 1,04 mln. eurų – nuo 36,5 mln. iki 37,6 mln. eurų. Tai lėmė sugriežtinta nuotekų taršos kontrolė bei padidėjęs suteiktų klientams paslaugų kiekis.
Praėjusiais metais, efektyvindama veiklą, didžiausia šalyje vandentvarkos įmonė atsisakė turėto nekilnojamo turto Vilniaus centre, šalia Bernardinų sodo. Iš šio sandorio gauta 3,3 mln. eurų. 2021 metais, net suformuojant papildomus atidėjinius dėl Aplinkos apsaugos departamento sprendimo bendrovei skirti mokestinę prievolę už ftalatus ir fenolius (su šiuo aplinkosaugininkų sprendimu bendrovė kategoriškai nesutinka ir jis ginčijamas teisme) bei dėl apsaugos zonų nustatymo ir įregistravimo, kurie sudarė 1,8 mln. eurų, įmonė pasiekė 11,8 mln. eurų EBITDA rezultatą ir taip viršijo praėjusių metų 9,4 mln. eurų EBITDA tikslą.
Bendrovė užbaigtais vykdyti tinklų plėtros projektais per 2021 metus vandentiekio tinklų ilgį padidino 11,8 km, o nuotekų surinkimo tinklų – iki 22,2 km, suteikiant galimybę prie centralizuoto vandentiekio prisijungti 554, nuotekų surinkimo tinklų – 946 namų ūkiams.
Vandentvarkos bendrovei vykdant tinklų plėtros projektus, prie centralizuotų inžinerinių tinklų „Vilniaus vandenys“ iš viso pernai prijungė daugiau kaip tūkstantį namų ūkių: 483 vandens tiekimo ir 550 nuotekų surinkimo paslaugų vartotojų.
2021-aisias „Vilniaus vandenys“ vykdė didžiausios Lietuvoje nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbus bei Žemųjų Panerių vandenvietės rekonstrukciją, kurioje 2022-aisias jau pradėjo veikti įrengti vandens gerinimo įrenginiai.
Bendrovė per praėjusius metus atnaujino vieną vandens pakėlimo siurblinę ir vieną nuotekų perpumpavimo siurblinę. Dar dviejų nuotekų siurblinių darbai pradėti, juos planuojama užbaigti šiais metais.
„Vilniaus vandenys“ 2021-aisiais savo paslaugų krepšelį papildė dviem naujovėmis: I-ąjį metų ketvirtį startavo nuotekų išvežimo, o rudenį – vandens pristatymo (vandenvežėmis) paslauga.
Praėjusiais metais vandentvarkos įmonė likvidavo 509 (2020-aisiais tokių buvo 541) vandentiekio ir 271 (2020 m. – 369) nuotekų tinklų avariją, atitinkamai 6 proc. ir 27 proc. mažiau nei prieš metus.
Pasak bendrovės vadovo S. Savicko, dažniausios vandentiekio avarijų priežastys išliko tinklo nusidėvėjimas bei vamzdynų korozija, nes daugiau kaip 60 proc. vandentiekio ir nuotekų tinklo Vilniuje yra senesnis nei 30 metų. Antroje 2021 metų pusėje bendrovė pradėjo iki šiol didžiausio masto savo veiklos istorijoje vandentiekio vamzdynų plovimo darbus viename sparčiausiai besiplečiančių Vilniaus miesto rajonų – Naujamiestyje, kuriame išplovė daugiau nei 35 km vandentiekio vamzdynų. Iš viso praėjusiais metais bendrovė „Vilniaus vandenys“ savo paslaugų teikimo zonoje išplovė net 102 km vandentiekio tinklo.
Be tikslo stiprinti ir modernizuoti infrastruktūrą bei gerinti paslaugų kokybę, įmonė ėmėsi lyderystės ir diegdama aplinkai draugiškus sprendimus, stiprindama komandą, edukuodama visuomenę.
Bendrovė elektros energijai gaminti naudoja Vilniaus nuotekų valykloje nuotekų valymo procesuose susidariusias biodujas. Tokiu būdu „Vilniaus vandenys“, panaudodami atsinaujinančius išteklius elektros energijos gamybai, ne tik sumažina sąnaudas, bet ir prisideda prie aplinkosaugos – CO2 mažesnio išmetimo į aplinką (apie 5000 t CO2 per metus).
Praėjusiais metais „Vilniaus vandenys“ įsigijo 6 elektromobilius, papildant ir elektromobilių parką išplečiant iki 12 pilnai elektra varomo automobilių. Šis pasirinkimas bendrovei padėjo sutaupyti 6 500 eurų degalų ir 400 eurų eksploatacinių išlaidų bei išvengti 12 tonų CO2 patekimo į aplinką.
2021 m. metais „Vilniaus vandenys“ taip pat pradėjo saulės elektrinių įrengimo projektą ir ant bendrovei priklausančių pastatų stogų įrengė 4 saulės elektrines.
Prisijungus prie „žaliųjų“ miesto iniciatyvų, pernai įmonei mieste pavyko ženkliai sumažinti plastiko vartojimą ir išskiriamos anglies dvideginio (CO2) emisijos į aplinką kiekį. Vien per praėjusius metus bendrovė CO2 išskyrimą į aplinką sumažino 24 273 tonomis.
„Kokybinis augimas mums yra vienas svarbiausių tikslų, leidžiantis numatyti ambicingus siekiamus tarpinius rodiklius, efektyviai paskirstyti turimus išteklius bei stebėti pokyčių pažangą. 2022 metais planuojame dar aukščiau kelti teikiamų paslaugų kokybės kartelę, būti dar arčiau kliento, dar labiau įsiklausyti į kliento, akcininko ir visuomenės lūkesčius bei išlikti stabilia ir perspektyvia darbo vieta esamiems bei potencialiems darbuotojams“, – pabrėžia S. Savickas.
„Vilniaus vandenys“ 2021 metų pabaigoje eksploatavo 33 vandenvietes, 283 gręžinius, dirbo su 1743 kilometrais vandentiekio ir 1498 kilometrais nuotekų tinklų.
Bendrovės „Vilniaus vandenys“ 2021 metų rezultatus jau patvirtino nepriklausomi auditoriai. Artimiausiu metus juos dar turi patvirtinti bendrovės akcininkai.
2020 metais sostinės vandentvarkos įmonės pajamos buvo 37,3 mln. eurų, EBITDA – 6,3 mln. eurų.