Svarbi informacija
Pareigūnai vykdo reidus ,,Nedegink žolės“
Sušilus orams ėmė daugėti gaisrų atvirose teritorijose. Šiemet Vilniuje kilo 122 tokie gaisrai. Neatsakingas kai kurių gyventojų elgesys padaro didelės žalos ne tik gamtai, bet ir jiems patiems. Siekdami mažinti gaisrų skaičių atvirosiose teritorijose, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai kartu su aplinkos apsaugos specialistais balandžio-gegužės mėn. vykdys reidus „Nedegink žolės!“.
Reidų metu gyventojai informuojami apie gaisrų atvirosiose teritorijose pavojų ir jų padarinius, primenama apie atsakomybę už gaisrinės saugos reikalavimų nesilaikymą. Vykdant reidus naudojami bepiločiai orlaiviai (dronai) gaisrų židiniams atvirosiose teritorijose aptikti, o jų metu nustatytiems gaisrinės saugos reikalavimų pažeidėjams taikomos įstatymų numatytos administracinio poveikio priemonės.
Pareigūnai įspėja, kad už žolės deginimą gresia administracinė atsakomybė pagal Administracinių nusižengimų kodekso 286 straipsnį. Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia nuo 30 iki 230 eurų baudą, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 300 eurų.
Be to, ražienų, nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas užtraukia baudą nuo 50 iki 300 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 120 iki 350 eurų.
Pažeidėjams gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kurią vertina aplinkosaugininkai.
Sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės, augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba kompostavimas gali sąlygoti augalų kenkėjų plitimą) ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių. Deginimas turi būti nuolat stebimas, jį baigus smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu, smėliu ir kt.
Pastebėjus deginamą žolę, būtina iškart apie tai pranešti skubios pagalbos telefonu 112. Kad ugnis neišplistų, nepraeiti pro šalį. Įvertinus riziką, pasistengti ugnį užgesinti, kol liepsna neapėmė didesnių plotų. Ją reikia užplakti medžių šakomis ar užtrypti kojomis, užpilti vandeniu arba smėliu. Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad ji neplistų.