Radiacinės saugos centras informuoja kur stebėti radiacinį foną

Primename, kad Radiacinės saugos centro specialistai nuolat (24/7) stebi Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo (RADIS) sistemos teikiamus matavimų duomenis ir apie foninės gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) padidėjimą Lietuvoje nedelsdami informuotų atsakingąsias institucijas ir gyventojus bei pateiktų rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo.

Radiacinės saugos centras informuoja, kad Lietuvos radiacinio fono žemėlapį galite stebėti čia

Žemėlapyje galite matyti:

  • RADIS stočių tinklą Lietuvoje;
  • Maksimalią gama dozės galią, užfiksuotą per pastarąją valandą;
  • Kritulių kiekį ir oro temperatūrą, išmatuotą artimiausioje meteorologinėje stotyje;
  • Matavimo vietų skaičių;
  • Ir kt.

Taip pat dažnai sulaukiame klausimų, kurių atsakymus pateikiame žemiau:

1.Kodėl staiga gali pakisti radiacinis fonas Lietuvoje?

Radiacinis fonas nėra pastovus, jis nuolatos svyruoja, todėl normalus fonas yra nuo 50 iki 300 nSv/h. Jo svyravimus gali lemti ir krituliai, nes radono dujos išsiskiria iš dirvožemio, kai dirvožemio kapiliarus užpildo kritulių vanduo, todėl, pradėjus lyti, gali padidėti jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) lygis.

2.Kiek yra radiacinio fono matavimo vietų Lietuvoje?

Lietuvoje veikia RADIS sistema, kurią sudaro nuolat veikiančios 48 jonizuojančiosios spinduliuotės lygio aplinkoje  matavimo stotys (44 jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) lygio matavimo aplinkos ore stotys ir 4 Neries bei Nemuno vandenyse matavimo stotys), išdėstytos visoje Lietuvos teritorijoje.