Vaikų saugumas suvienijo mokyklą, vietos bendruomenę, sostinės policiją ir savivaldybę

Vilniaus Balsių progimnazija ir bendruomenė savarankiškai ėmėsi organizuoti eismo saugumo priemones prie mokyklos ir pradėjo mokinių saugumo gatvėje stiprinimo projektą „Kelias į mokyklą – ne lenktynių trasa“. Tai bene vienintelis toks projektas sostinėje, kuriame vaikų saugumo vardan jėgas suvienijo mokykla, vietos bendruomenė, sostinės policija ir savivaldybė.

Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Liliana Malinovskaja, teigiamai vertindama tokią mokyklos ir bendruomenės iniciatyvą, ėmėsi iniciatyvos įtraukti į progimnazijos projekto įgyvendinimą komisariato policijos rėmėjus, Kelių policijos valdybos specialistus bei Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio specialistus. Visą gegužę vyko suplanuotos prevencinės priemonės: rytiniai policijos pareigūnų, savivaldybės atstovų, policijos rėmėjų ir projekto savanorių budėjimai prie mokyklos, pastatyti muliažai, įspėjantys apie galimą vaikų buvimą gatvės atkarpoje ties mokykla, dviračių registravimas policijos informacinėje sistemoje bei mokymai dviračiais važinėjantiems 5-8 klasių mokiniams.

Bendrųjų prevencinių priemonių metu buvo identifikuota nemažai saugaus eismo prie progimnazijos problemų. Bubilo g., prie mokyklos, yra padidinta eismo rizika. Ne visur yra šaligatviai, trūksta pėsčiųjų perėjų. Gatvė tokia siaura, kad sunkiai pravažiuoja viešasis transportas, autobuso stotelė įrengta ant važiuojamosios juostos. Kol autobuso keleiviai išlipa ir įlipa, autobusas sustabdo visą eismą. Buvo įvertintas gatvės ženklinimas ir pateiktos rekomendacijos kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę dėl jo pakeitimo.

Bendrosios prevencinės priemonės paskatino Balsių bendruomenės gyventojus ir moksleivių tėvus padėti užtikrinti saugų eismą prie progimnazijos. Projekto savanoriai pasisiūlė rytais budėti prie mokyklos. Kad galėtų tai daryti, jiems teko išklausyti pareigūnų instruktažą. Nuo šiol 1-2 kartus per savaitę prie mokyklos budės nuo 2 iki 4 projekto savanorių, kurie stebės saugumą, padės mažiesiems mokinukams pereiti gatvę, perspės dviratininkus, jei jie pažeis Kelių eismo taisykles, nedėvės šalmų ar šviesą atspindinčių liemenių, taip pat primins, kaip taisyklingai įlipti ar išlipti iš autobuso, kad išvengtų grūsties. Kelkraščiuose bus pastatyti vaiko silueto muliažai, aprengti ryškiomis, šviesą atspindinčiomis liemenėmis ir pažymėti šviesą atspindinčiomis juostomis, kad vairuotojai atkreiptų dėmesį į galimą vaikų buvimą aplink.

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo rezultatas buvo akivaizdus jau birželio mėnesio pirmomis dienomis. Buvo gauti raštai iš Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Eismo organizavimo skyriaus dėl greičio mažinimo kalnelių ir žiedinės sankryžos įrengimo ties Vilniaus Balsių progimnazija.

Visi nuveikti darbai yra ilgalaikio eismo saugumo didinimo dalis, aktyviai ruošiantis rudeniui, kai vaikai sugrįš po vasaros atostogų.

Tokio bendradarbiavimo pasiektas rezultatas yra vienas iš puikių pavyzdžių, kuriuos norisi parodyti plačiai ir kviesti juo sekti.