Kompensavimo už kertamus želdinius tvarka

Kiekvienas miesto medis – turtas. Nukirstas saugotinas medis kompensuojamas tokia tvarka:

  • Atsodinamų medžių sodinukų kamienų skersmenų suma turi atitikti pašalintų saugotinų medžių kamienų skersmenų sumą.
  • Atsodinimas turi būti planuojamas sklype. Dalį (ne daugiau kaip pusę kertamų saugotinų medžių kamienų sumos) galima kompensuoti krūmų masyvais, kai 2 kv. m krūmų masyvo ploto (jei sodinami 40–60 cm aukščio krūmų sodinukai, 2–4 vnt. / kv. m tankiu priklausomai nuo rūšies) prilyginama 1 iškirsto saugotino medžio kamieno diametro centimetrui.


Garantinių raštų formos


2024 metais Vilniaus miesto savivaldybė surinko 2,787 mln. Eur želdinių atkuriamosios vertės kompensacijų. Šios lėšos buvo panaudotos siekiant puoselėti Vilniaus gamtą.

Želdinių sodinimas: nauji medžiai ir krūmai miestui
Didelė dalis lėšų buvo skirta miesto želdinių papildymui. Pasodinta net 2119 medžių ir 8426 krūmų, kuriuos galite pamatyti tokiose gatvėse kaip Geležinio Vilko, Savanorių ar Pilaitės prospektai. Be to, apželdintos transporto žiedų erdvės Žirmūnuose, prie šv. Petro ir šv. Povilo bažnyčios bei kitose vietose. Sodinimo darbai vyko pavasarį, vasarą ir rudenį, o papildomai esamų medžių pomedžiai buvo padengti natūraliu mulču. Tam prireikė 1,32 mln. eurų.

Esamų želdinių priežiūra: rūpestis jau augančiais medžiais
Prižiūrėti miestą puošiantys medžiai. Laistyti, tręšti, ravėti ir stebėti buvo 21 tūkst. medžių, 37 tūkst. krūmų ir daugiau nei 8 tūkst. vijoklių. Taip pat sukurta želdinių registravimo sistema, kurioje užfiksuoti beveik 400 tūkst. medžių ir krūmų. Šiems darbams buvo skirta beveik 935 tūkst. eurų.

Želdynų ekspozicijos: gamtos grožis ir mokslas
Nuolatinių investicijų reikalauja ir jau sukurti ir gyventojų mėgstami parkai ir botanikos sodas Kairėnuose. Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose ir Bernardinų sode buvo atnaujinti takai, įrengtos ekspozicijos, organizuotos edukacinės veiklos bei sukurtas dokumentinis filmas apie Botanikos sodo istoriją. Šiems darbams skirta 40 tūkst. eurų.

Aplinkos stebėjimas: žinios ir sprendimai dėl švaresnio miesto
Norint efektyviai spręsti aplinkosaugos problemas, būtina nuolat stebėti miesto aplinką. Per metus buvo atlikti tyrimai apie Vilniaus dirvožemį, vandenį, biologinę įvairovę, o gauti duomenys padėjo parengti rekomendacijas dėl aplinkos būklės gerinimo. Taip pat įsigyta moderni įranga – vandens lygio stebėjimo sistema Vilnios upėje ir vaizdo kameros. Iš viso aplinkos monitoringui skirta daugiau nei 231 tūkst. eurų.

Oro taršos mažinimas: švaresnis oras mums visiems
Dar viena svarbi iniciatyva – oro kokybės gerinimas. Gatvės buvo valomos vakuuminiais įrenginiais, drėkinamos ir plaunamos. Buvo informuojama visuomenė apie aplinkai draugiškus keliavimo būdus, vykdyta edukacija apie švaraus kuro svarbą. Šioms iniciatyvoms skirta 545 tūkst. eurų, iš kurių 500 tūkst. – gatvių valymui ir drėkinimui.


Vilniaus miesto savivaldybės administracijos

Miesto aplinkos skyrius