Karantinas ir pagalba smurto artimoje aplinkoje aukoms

Pasaulinė praktika rodo, jog karantino sąlygomis, šeimoms leidžiant daug laiko kartu namuose, auga psichologinė įtampa ir smurto artimoje aplinkoje atvejų daugėja.

Paskelbus šalyje karantiną, Lietuvos policija registruoja vis daugiau pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Policija praneša, kad siekiant kuo geriau apsaugoti smurto aukų teises ir teisėtus interesus, policija aktyviai bendradarbiauja su specializuotą pagalbą teikiančius centrus vienijančia Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija ir imasi papildomų veiksmų.

Policijos informacijos telefono numeriu 8 700 60000 paskambinę asmenys, galintys tapti smurto artimoje aplinkoje aukomis, arba asmenys, nerimaujantys, kad dėl smurto artimoje aplinkoje gali nukentėti jų artimieji, bus informuojami apie konkrečios gyvenamosios vietos Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų kontaktus.

Kilus pavojui, kai norima išsikviesti policijos pareigūnus, reikia skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

Jei smurtautojas yra šalia ir nėra galimybės skambinti telefonu, galima numeriu 112 išsiųsti SMS žinutę.

SVARBU:

1.SMS žinutės rašomos lietuvių kalba, be diakritinių ženklų, t. y. be raidžių su nosinėmis, varnelėmis ar brūkšneliais (pvz.: ą, ž, č, ū).

2. SMS žinutėje turi būti nurodyta:

2.1. pranešėjo vardas ir pavardė;

2.2. tikslus įvykio (nelaimės) vietos adresas: savivaldybė, seniūnija, miestas, gyvenvietė ar kaimas, gatvės pavadinimas, namo ir buto numeris (pvz., Vilniaus m. Savanoriu pr. 20-20; Anyksciu r. sav., Skiemoniu sen., Ozioniu k.);

2.3. kas atsitiko ir kokios pagalbos tarnybos (greitoji medicinos pagalba (GMP), policija, priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba) reikia.

Jei informacija bus neišsami, Bendrojo pagalbos centro pareigūnai turės ją tikslinti, tęsti susirašinėjimą ir reagavimas į pagalbos prašymą gali užtrukti. Todėl asmenims, galintiems tapti smurto artimoje aplinkoje aukomis, rekomenduojama iš anksto susikurti SMS pranešimo šabloną su galimu pagalbos prašymo turiniu.

Pagalbą ir informaciją taip pat teikia: