Naujas socialinis projektas „Mama mums rūpi“ skatins aplinkinius prisidėti, kad motinystės pradžia taptų lengva

Nors apie pogimdyminę depresiją kalbama vis daugiau, tikslus su šia liga susiduriančių moterų skaičius iki šiol nėra žinomas. Manoma, jog net apie 70 proc. moterų, gimus kūdikiui, išgyvena laikinus nevilties ir apatijos periodus, o 10–15 proc. jaunų mamų patiria pogimdyminę depresiją. Deja, vis dar vyrauja stereotipas, kad pogimdyminė depresija „iš piršto laužta“. Vis dėlto tie, kurie taip galvoja, klysta ir todėl galbūt nė nepastebi, jog visai šalia jų šiuo metu kenčia jauna mama. Ir ne tik ji. Kartu su ja kenčia ir visa šeima.

Tačiau reikia pasidžiaugti tuo, kad mūsų visuomenė tampa neabejinga svetimam skausmui ir kitų žmonių rūpesčiams. Gyvas to pavyzdys yra dvi puikios moterys – profesionali fotografė, studijos „Asta foto“ įkūrėja Asta ir „Nėštumo kalendoriaus“ siela Nida – likimo suvestos tam, kad sukurtų unikalų pagalbos moterims projektą „Mama mums rūpi“. Tai vienintelis toks Lietuvoje socialinis projektas, skirtas besilaukiančioms ir jau pagimdžiusioms moterims. Ir ne tik joms. Prie projekto prisijungė ir informacinis partneris – psichologai iš Depresijos gydymo centro, kuriems moterų ir visos šeimos skausmas susidūrus su pogimdymine depresija gerai pažįstamas.


Koks tai projektas ir kokia jo esmė?

Ši iniciatyva gimė iš poreikio paskatinti besilaukiančią ar neseniai pagimdžiusią moterį supančius artimus žmones – vyrą, mamą, sesę, anytą, draugus – jai padėti, palaikyti, pavaduoti buityje ar tiesiog nuoširdžiai paklausti „Kaip tu jautiesi?“

„Fotografuodama naujagimius, beveik kasdien bendrauju su neseniai pagimdžiusiomis mamomis. Joms dažnai kyla klausimų apie maitinimą ir kitas specifines problemas. Mielai jas išklausau ir patariu, tačiau kartais mano turimos patirties ir žinių neužtenka. Tad pirmiausia kilo mintis surinkti kontaktus, kur būtų galima pasikonsultuoti dėl kūdikių maitinimo, ir dalyti pas mane apsilankančioms mamoms, kad tokia konsultacija, esant reikalui, joms būtų lengvai ir greitai prieinama“, – apie užgimstančią projekto idėją pasakoja Asta.

„Per ilgą darbo patirtį pastebėjau, kad gerokai ramiau jaučiasi tos moterys, kurios ir fotosesijos metu bendrauja su artimaisiais, dalijasi savo nėštumo ir gimdymo istorija bei savijauta. Iš to matyti, kad jos sulaukia pagalbos ir palaikymo iš artimųjų. O kartais apsilanko labai pavargusios ir įsitempusios šeimos. Tad natūraliai kilo noras bent šiek tiek palengvinti jų naują kasdienybę dalijantis šio etapo ypatumais.

Per fotosesiją visada pasakoju apie naujagimį, jo raminimo būdus, nuoširdžiai norėdama, kad tėveliai naudotųsi tomis žiniomis ir jaustųsi ramiau suprasdami kūdikio poreikius bei labiau pasitikėtų savimi“, – teigia moteris.

„Man tenka matyti įvairiai besijaučiančių mamų. Kai kurios akivaizdžiai jaučiasi sunkiau. Jos labiau jaudinasi dėl kūdikio, turi problemų dėl maitinimo ir dėl to mažiau pasitiki savimi. Taip pat matau sudėtingus poros santykius, vyro nepalaikymą. Taip kilo mintis prie žindymo konsultančių pridėti ir emocinės paramos kontaktus.

Tačiau viską nulėmė susitikimas su Nida. Jos paskatinta pažiūrėjau į visa tai plačiau ir giliau. Ir užsidegiau mamoms skirtu palaikymo projektu. Tai patvirtino dauguma prie projekto prisidėti pakviestų partnerių“, – džiaugiasi Asta.

Jai antrina projekto bendraautorė ir ambasadorė Nida: „Elementari žmonių parama kuria palaikančią aplinką, kurioje mama gali jaustis rami, žinodama, kad nebus pasmerkta ir nesuprasta, atsitikus neįprastiems, nemaloniems bei nesuprantamiems dalykams.

Tam, kad moteris neliktų viena ir psichologiškai nepalūžtų, ypač tais momentais, kai jai tampa sunku, svarbu kurti jai saugią aplinką. Kartais pakanka, kad elementarios paslaugos tiekėjas (pvz., kūdikio masažistė, paskaitų lektorė, žindymo konsultantė) būtų atidus ką tik pagimdžiusiai moteriai, paklaustų jos „O kaip tu laikaisi?“ Parodę rūpestį tampame atsakinga, glaudžia bendruomene, kurioje mama nėra viena. Tokiu būdu padrąsiname kreiptis pagalbos, rodome pasitikėjimą ir demonstruojame supratimą bei pagarbą mamoms ir jų sprendimams apskritai. To dar tikrai trūksta Lietuvos visuomenėje.“

„Visada gera matyti iniciatyvas, kylančias „iš apačios“, iš tikro gyvo poreikio, o ne nuleistas „iš viršaus“ ir privalomas. Kaip visuomenė, esame labiau įpratę laukti, kad kas nors ateitų ir pasirūpintų ar ką nors duotų. Mane įkvepia šios jautrios ir neabejingos šalia esančių skausmui moterys. Jos pasiryžo savo jėgomis burti paramos tinklą, kuriuo atlieptų didžiulį pogimdymine depresija sergančių moterų informacijos ir paramos stygių. Džiaugiamės galėdami prisijungti“, – sako Depresijos gydymo centro įkūrėja ir psichologė Aušra Mockuvienė.

Projekto „Mama mums rūpi“ organizatorės džiaugiasi, kad prie šios nuostabios iniciatyvos prisijungė ir vis tebesijungia įvairiausi partneriai: Depresijos gydymo centras, Lietuvos dulų asociacija, Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultančių asociacija, „Pradžių pradžia“ (mamos konsultantės), privati klinika „Pabiručių sveikata“, kalanetikos studija „ADITI“, „Vilkės namai“ (užsiėmimai mamoms su kūdikiais), 100zuikiu.lt, nešioklės.lt; kenguravimas.lt (marškinėliai mamoms ir tėčiams), grožio konsultantės, masažistės, „Aromama“ aromaterapijos konsultantės, „Smart Food Living“ su Vilma Širvis ir daugelis kitų. Prie projekto jungiasi ir paprasti žmonės – tėčiai bei mamos, nebijantys pasidalyti savo istorijomis, patirtimis bei gyvenimiškais patarimais.

Kiekvienas jų, susipažinęs su pogimdyminėmis emocijomis, stengsis, kad jų aplinkoje atsidūrusiai mamai būtų rodomas dėmesys, o esant problemai – parama ieškant pagalbos.


Pagrindinė projekto „Mama mums rūpi“ vizija

Suburti artimuosius ir visus, kurie dažniausiai bendrauja su naujagimiu, su neseniai pagimdžiusia moterimi. Suburti ir kurti palaikančią visuomenę, kurioje skatinama ne bijoti emocinių problemų, bet jas spręsti tinkamais būdais.

Projekto tikslas – būsimai mamai ar neseniai pagimdžiusiai moteriai įteikti „Svarbųjį palaikymo krepšelį“ – sukurti interneto svetainę, kurioje būtų pateikiama informacija apie pogimdyminę depresiją bei kovą su ja. Čia būtų dalijamasi:

  • Svarbiausia informacija ir patarimais apie specifinę moters būklę po gimdymo.
  • Pogimdyminės depresijos požymiais ir galima pagalba.
  • Specialiais patarimais, palaikymo žingsniais moters partneriui ir artimiausioms moterims (mamai, anytai, draugei).
  • Kitų mamų ir tėčių palaikymo laiškais ir (ar) istorijomis.
  • Tikslingų paslaugų, kurios gali padėti palengvinti šeimos ir moters buitį pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais, pristatymais.

Tai pat jau šį rudenį planuojamas gyvas susitikimas, kurio metu būsimos ir esamos mamos sužinos, kad savo „mamystėje“ yra ne vienos, kad bet kada gali kreiptis pagalbos į specialistus ir tikrai jos sulauks.

Spalio 10 d., minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, Akušerijos ir ginekologijos klinikoje, įsikūrusioje Antakalnio g. 57, laukiame visų mamų, kurios svajoja apie lengvesnę, sklandesnę, sveikesnę ir laimingesnę motinystę. Taip pat kviečiami ir tėčiai, sesės, draugės bei močiutės.

Projektu siekiama, kad tiek pati moteris, tiek jos artimieji žinotų ir suprastų, jog tokia liga kaip pogimdyminė depresija egzistuoja, ir kiek įmanoma pasistengtų moteriai padėti: ją išklausytų, perimtų sunkiuosius buities darbus, padėtų prižiūrėti naujagimį, nekritikuotų ir neprikaišiotų trūkumų bei nesėkmių.

Taip pat labai svarbu paskatinti ne tik artimos aplinkos žmones, bet ir specialistus bei paslaugų teikėjus būti atidesniems ir supratingesniems besilaukiančiai ar neseniai pagimdžiusiai moteriai.