Pasveik be antibiotikų !

2015 metais lapkričio 18 d. Lietuvoje ir visoje Europoje jau aštuntą kartą bus minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šiais metais prie iniciatyvos prisijungė ir Pasaulio sveikatos organizacija, kuri lapkričio 16-22 d. skelbia Pasauline supratimo apie antibiotikus savaite. Pagrindinis šios dienos tikslas – informuoti visuomenę kada ir kaip vartoti antibiotikus, pabrėžti atsakingo požiūrio svarbą gydantis šiais vaistais.

Antimikrobinis atsparumas – visuomenės sveikatos problema, kurios pagrindinė priežastis – dažnas ir neracionalus antibiotikų vartojimas. Naujausi duomenys patvirtina, kad visoje Europos Sąjungoje daugėja antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusių gyventojų, o atsparumas antibiotikams kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai. Viena pagrindinių Europos Sąjungos veiksmų plano dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms užduočių – siekti, kad ir Europoje, ir visame pasaulyje antibiotikai būtų vartojami racionaliau.

2013 metais Eurobarometro atlikto tyrimo duomenimis, tik 15 proc. Lietuvos gyventojų žinių lygis apie antibiotikus ir infekcijas buvo pakankamas (Europos Sąjungos šalių vidurkis – 22 proc.). Nustatyta, kad mažiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų (27 proc.) žinojo, kad antibiotikai nenaikina virusų.

Daugiau informacijos apie antibiotikus ir antimikrobinį atsparumą galite paskaityti čia

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus nevartoti antibiotikų be gydytojo paskyrimo ir nevartoti antibiotikų likučių. Kviečiame peržiūrėti savo namų vaistinėlę, surinkti senus ar nenaudojamus vaistus, nunešti į vaistinę ir atiduoti juos vaistininkui. Tai ne tik apsaugos Jus, Jūsų artimuosius nuo savigydos pasekmių, rizikos apsinuodyti, bet ir prisidėsite prie visos aplinkos tausojimo!

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno iš mūsų vaidmuo.

Kaip elgtis jei sergate gripu ar peršalimu:

• Jei sergate gripu ar peršalimu – rūpinkitės savimi, kad pasijustumėte geriau. Jei Jūsų būklė negerėja arba pablogėja, praneškite apie tai gydytojui, neužsiimkite savigyda.

• Gerkite daug skysčių, kad išvengtumėte skysčių netekimo.

• Paklauskite gydytojo arba vaistininko apie galimą slogos, gerklės skausmo, kosulio ir panašių simptomų gydymą be antibiotikų.

Lapkričio 16 -23 dienomis Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai teiks rekomendacijas poliklinikų lankytojams kaip teisingai ir atsakingai vartoti antibiotikus.

Akcijos vykdymo vieta, data, laikas:

VšĮ Antakalnio poliklinika – Lapkričio 18 d., 11-14 val. ir Lapkričio 23 d. 14-16 val.

VšĮ Šeškinės poliklinika – Lapkričio 19 d., 14-16 val.

VšĮ Karoliniškių poliklinika – Lapkričio 23 d., 9-11 val.