Svarbi informacija
Šeimos gydytoja I. Juškienė: ko nepamiršti paklausti gydytojo rengiantis skiepyti savo vaiką nuo COVID-19?
Siekdami padėti šeimoms priimti patikima informacija paremtą sprendimą dėl savo vaikų apsaugos nuo nenuspėjamos COVID-19 ligos, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai vykdo šviečiamąją iniciatyvą „Saugome savo vaikus nuo COVID-19“ ir tęsia interviu ciklą su vaikų ligų srityje dirbančiais ekspertais.
Nuo pat pandemijos pradžios buvo akcentuojama, kad vaikai COVID-19 liga serga lengvai – besimptome forma arba tik su švelniais simptomais. Tačiau, atsiradus naujoms koronaviruso atmainoms, šiandien gydytojams tenka gydyti ir sunkiai sergančius įvairaus amžiaus vaikus.
Visuomenės sveikatos specialistė Monika Sarulevičiūtė kalbina šeimos gydytoją Izabelę Juškienę. Gydytoja pasidalijo savo patirtimi ir konkrečiais praktiniais patarimais tėvams, ko nepamiršti aptarti su savo šeimos gydytoju ar pediatru prieš vakcinaciją nuo COVID-19 ligos, kaip su šia vakcina derinamos vakcinos nuo kitų ligų, kada reikia skiepyti, jei vaikas COVID-19 liga jau persirgo, ir kokių vaistų patartina turėti savo namų vaistinėlėje.
Kokio amžiaus vaikus ir paauglius jau galima skiepyti nuo COVID-19?
Lietuvoje 5–11 metų amžiaus vaikai pradėti skiepyti nuo COVID-19 2021 m. gruodžio mėnesį. Vakcina jaunesniems vaikams turės 10 mikrogramų COVID-19 mRNR (veikliosios medžiagos), vaikui bus suleidžiama 0,2 ml tūrio vakcinos dozė.
2021 m. rugsėjo mėnesį nuo COVID-19 pradėti skiepyti 12–15 metų amžiaus vaikai. 12 metų ir vyresniems skirtose vakcinose yra 30 mikrogramų COVID-19 mRNR, o vienos dozės tūris sudaro 0,3 mililitro.
Kokią apsaugą suteikia skiepas nuo COVID-19?
Tam, kad būtų pasiektas pilnas vakcinos veiksmingumas, reikia dviejų skiepo dozių. Jau po pirmojo skiepo praėjus 2–3 savaitėms yra įgyjamas atsparumas, kuris gali apsaugoti jūsų vaikus nuo sunkių COVID-19 ligos formų. Antrasis skiepas imuniteto atsaką dar labiau sustiprina ir užtikrina, kad atsparumas COVID-19 ligai išsilaikys ilgiau.
Ko nepamiršti paklausti savo šeimos gydytojo prieš skiepijantis nuo COVID-19?
Ilgametė patirtis parodė, kad visiems skiepams galioja tos pačios taisyklės: po vakcinacijos siekiant išvengti vietinės odos ir (ar) aplinkinių audinių reakcijos, tą dieną rekomenduojama vengti vandens procedūrų, sporto ar kitos intensyvios fizinės veiklos.
Prieš skiepydami savo vaikus tėvai taip pat teiraujasi, kokių šalutinių reiškinių galima tikėtis pasiskiepijus COVID-19 vakcina. Dažniausiai tai yra šalutiniai reiškiniai, būdingi ir vakcinoms nuo kitų ligų sukėlėjų (difterijos, stabligės, meningokoko ir pan.), t. y. skausmas, patinimas, paraudimas dūrio vietoje, kai kuriems gali pasireikšti karščiavimas, raumenų skausmas, galvos, kūno skausmas ir pan.
Šios reakcijos gyvybei nepavojingos ir dažniausiai pranyksta per vieną ar keletą dienų. Jeigu minėti simptomai trunka ilgiau negu 2–3 dienas, rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos ar vaikų ligų gydytoju.
Šalutiniai reiškiniai atsiranda dėl to, kad sureaguoja imuninė sistema ir išsiskiria tam tikri uždegiminiai mediatoriai. Tuo tarpu pati COVID-19 liga sukelia daug sunkesnius ir kartais netgi pražūtingus simptomus, kurie trunka gerokai ilgiau.
Ar yra situacijų, kada rekomenduojama skiepą atidėti?
Skiepytis neleidžiama tada, kai pacientas serga ūmiomis infekcinėmis ligomis.
Ką daryti turint alergiją ar vartojant vaistus nuo lėtinių ligų?
Apie kada nors patirtas alergines reakcijas ar vartojamus medikamentus būtina informuoti medicinos personalą.
Skiepijantis daugumą vaistų, skirtų gydyti lėtinėms ligoms, galima vartoti įprastai, tačiau kai kurie medikamentai slopina imuninę sistemą. Tokiu atveju rekomenduojama prieš vakcinaciją pasikalbėti su šeimos ar vaikų ligų gydytoju, infekcinių ligų gydytoju arba gydytoju imunologu.
Jei vaikas ar paauglys buvo neseniai skiepytas nuo kitos ligos pagal skiepų kalendorių, po kiek laiko galima skiepyti nuo COVID-19?
Viskas priklauso nuo to, nuo kokios ligos vaikas buvo skiepytas. Jei vakcinacija buvo atlikta nuo tymų, raudonukės, kiaulytės (gyva vakcina), tai po šios vakcinos suleidimo turėtų būti daroma bent 1 mėnesio pertrauka. Jeigu vaikas buvo skiepytas kitomis vakcinomis, įrašytomis į Lietuvos vaikų skiepų kalendorių, – rekomenduojama daryti bent 1–2 savaičių pertrauką tarp kalendorinės vakcinos ir COVID-19 vakcinos.
O jei vaikas ar paauglys neseniai persirgo COVID-19 liga, kiek laiko praėjus galima skiepyti?
Vadovaujantis mokslinių tyrimų rezultatais, COVID-19 liga persirgusius vaikus skiepyti galima praėjus 150 dienų. Vaikus, kuriems po persirgimo nesusiformavo antikūnai, registruoti skiepyti galima anksčiau, vakcinacijos centrui pateikiant savo iniciatyva atlikto antikūnų tyrimo rezultatus. Toks tyrimas turi būti atliktas ne anksčiau kaip praėjus 21 dienai nuo COVID-19 ligos diagnozės patvirtinimo.
Kokių vaistų reiktų turėti šeimos vaistinėlėje?
Pagrindas yra dveji vaistai: tai – vaistai nuo temperatūros, jeigu ji pakyla virš 38,5oC (paprastai paracetamolis ar ibuprofenas), ir vaistai nuo alergijos, jei atsirastų kokia nenumatyta nestipri alerginė reakcija (pvz., kūno niežulys).
Kaip sudėtingai vaikai serga COVID-19 liga? Ar savo praktikoje teko gydyti vaikus ir paauglius nuo šios ligos?
Nuo pat pandemijos pradžios buvo akcentuojama, kad vaikai COVID-19 liga serga lengvai – pasitaiko besimptomės formos arba simptomai įprastai nebūna itin ūmūs. Vis dėlto tai nėra absoliuti tiesa – gydytojams tenka gydyti ir sunkiai sergančius įvairaus amžiaus vaikus.
Kas vaikams nutinka skirtingai nei suaugusiesiems? Daliai vaikų išsivysto vadinamas multisisteminis uždegiminis sindromas, kuris pažeidžia daugelį organų ir sistemų. Vaikams taip pat yra būdingas ir ryškus pokovidinis sindromas. Tai atvejai, kai nuo 6 iki 8 mėnesių išlieka įvairiausi simptomai – galvos, pilvo, raumenų skausmai, kurie neigiamai veikia vaiko gyvenimo kokybę.
Ką patartumėte tėvams, vis dar svarstantiems, ar skiepyti savo vaikus nuo COVID-19?
Visada patariu naudotis galimybe ir tuo, ką sukūrė ir patvirtino mokslas. Jeigu galime apsaugoti savo vaikus nuo tokios sudėtingos ir klastingos ligos kaip COVID-19 juos paskiepydami, visada siūlau tą ir padaryti. Vėliau gali būti per vėlu ir teks gailėtis, kad kaip tėvai nepadarėme visko, kas priklausė nuo mūsų, kad apsaugotume savo vaikus.
„Saugome savo vaikus nuo COVID-19“ – tai šviečiamoji Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ iniciatyva, skirta tėvams ir globėjams suteikti žinių apie skiepus ir praktinių patarimų, kaip jiems pasirengti. Mokykloje ir darželyje dirbančios visuomenės sveikatos specialistės kalbins didelę patirtį vaikų sveikatos srityje turinčius gydytojus ir kartu ieškos atsakymų į klausimus, kuriuos savo kasdienėje praktikoje iš tėvų girdi dažniausiai. Taip siekiame padėti šeimoms priimti patikima informacija paremtą sprendimą dėl savo vaikų apsaugos nuo nenuspėjamos COVID-19 ligos. Daugiau informacijos www.vilniussveikiau.lt
Registruoti savo vaikus skiepui gyventojai gali jau dabar internetu www.vakcina.vilnius.lt arba trumpuoju numeriu 1808.