Teritorija prie Jeruzalės tvenkinio

Projektuojama teritorija yra šiaurinėje Vilniaus miesto dalyje, Verkių seniūnijoje tarp Jeruzalės, Mokslininkų, Mykolo Marcinkevičiaus ir Baltupio gatvių. Nagrinėjamos teritorijos plotas apie 26 ha. Patikimų duomenų, kada buvo įrengtas tvenkinys nėra, tačiau 1942 metais išleistame Vilniaus miesto plane, jis jau yra tokios pačios konfigūracijos ir dydžio kaip dabar.

Teritorija turtinga gamtiniu ir rekreaciniu požiūriu. Vienas iš pagrindinių šios teritorijos traukos objektų yra Jeruzalės ežerėlis, kurio pakrantės apaugusios medžiais ir krūmais, o pačiame telkinyje gausiai želia vandens augmenija. Dalis pietvakarinės ir vakarinės tvenkinio pakrančių užpelkėję. Tvenkinio vakariniu pakraščiu nusitęsia nendrių-švendrių-asiūklių juosta, kuri pietų link siaurėja, o netoli Jeruzalės gatvės išnyksta. Pagal šią pakrantės augalijos juostą tęsiasi vandens paukščių maitinimosi vietos. Šioje teritorijos dalyje yra įrengtas nedidelis ir gyventojų pamėgtas parkelis. Jame įrengti keli gruntiniai takai, įrėminti betoniniais bortais, pastatyti suoliukai, šiukšliadėžės. Takas veda link rytuose esančios Jeruzalės gatvės, ties kuria jis susiaurėja bei tampa sunkiai praeinamas, ne tik dėl pločio trūkumo, bet ir dėl įrengtos pralaidos po Jeruzalės gatve.

Projektuojama rekreacinė infrastruktūra: pažintiniai – pėsčiųjų takai, dalis jų pritaikyti ypatingų poreikių žmonių grupėms – vaikams, šeimoms su mažamečiais vaikais, pagyvenusiems žmonėms ir žmonėms su įvairiais funkciniais sutrikimais, aktyvaus laisvalaikio praleidimo aikštelės skirtos visų amžių grupėms, poilsio aikštelės, mažosios architektūros elementai, apšvietimas, atliekamas pralaidų remontas.

Dėl išraiškingo reljefo ir esamų statybos reglamentų, normų, kai kuriose vietose yra sunku arba neįmanoma įrengti takų, kurie užtikrintų objekto pasiekiamumą ypatingų poreikių lankytojams. Be jokios, abejonės, nesiekiama, kad visos vietos gamtoje būtų prieinamos visiems, tačiau apgalvotos geresnio prieinamumo priemonės turėtų būti taikomos įvairiose vietose. Šioje teritorijoje pavyko pritaikyti apie 1775 m. takų asmenims turintiems funkcinius sutrikimus.

Teritorijos takai skirstomi:
• Tranzitiniai takai- užtikrinantys patogų ir saugų žmonių judėjimą;
• Pažintiniai – pėsčiųjų takai;
• Gamtiniai takai.

Drėgnose, užpelkėjusiose vietose, virš vandens telkinio projektuojami takai ant metalinės konstrukcijos su gręžtiniais pamatais. Konstrukcija parinkta siekiant minimalios intervencijos į gruntą. Mediniai takai klojami tiesiai ant žemės arba tvirtinami ant į žemę įleistų stulpų. Tokio tipo tako įrengimo konstrukcija siūloma „raisto“ pažintiniame take. Nuo šlapių lapų, lietaus, taip pat žiemos metu mediniai takai tampa pavojingai slidūs, todėl siūlome kloti lentas ne išilgai, o statmenai ėjimo krypčiai bei atskirose vietose padengti metaliniu tinkleliu.
Dalis esamų miško takų yra paliekami natūralūs, tačiau rekomenduojamas minimalus želdyno tvarkymas šalia jų.

Lankytojams projektuojamuose maršrutuose yra sukurta programa, kurią papildo pavieniai stendai, nuorodos ir informacinės lentelės. Žaidimų forma pateikiama informaciją apie konkrečios vietos gamtos vertybes, augalus,
augalų bendrijas bei gyvūniją. Ši informacija taip pat galėtų būti pateikta ir Brailio raštu.
Prie takų projektuojami suoliukais: prie tranzitinių takų – mažesni, mažiau urbanizuotoje vietose – didesni, tartum kelių rąstų imitacija-kompozicija. Šiukšliadėžės projektuojamos prie pagrindinių takų , poilsio aikštelių.
Planuojamos dvi vaikų žaidimo aikštelės: didesnė – šiaurės vakarinėje nagrinėjamos teritorijos dalyje, slėnyje, kita – edukacinio pobūdžio vaikų žaidimo aikštelė, šalia Jeruzalės gimnazijos. Sporto treniruoklių aikštelė
projektuojama tarp Mokslininkų ir Jeruzalės gatvių.
Apšvietimas projektuojamas pietrytinėje, rytinėje teritorijos dalyje. Apšviečiamos abi vaikų žaidimo ir treniruoklių aikštelės. Jeruzalės tvenkinyje projektuojamas fontanėlis, kuris ne tik pagyvins aplinką, bet ir prisotins vandenį deguonimi mažindamas tvenkinio dumblėjimo procesus.

Pridedami dokumentai

Projektiniai pasiūlymai

Botaniniai tyrimai

Patvirtinti projektiniai pasiūlymai

Viešas aptarimas

2019-04-09

Informacija 2020-04-20