Wilno zaprasza do zwiedzenia szlaku pielgrzymów w mieście

 

Na tydzień przed wizytą papieża Franciszka przedstawiono nową trasę pt. „Poznaj historię pielgrzymek”, która skierowana jest pielgrzymom oraz wszystkim zainteresowanym świętym dziedzictwem Wilna.

Publikacja „Poznaj historię pielgrzymek” oraz krótkie historie specjalnych miejsc pielgrzymek zapraszają do poznania Wilna, jakiego mieszkańcy jeszcze nie widzieli. Za wspaniałymi fasadami kryją się specjalne historie, zapraszające do doświadczenia cudu wiary.

Zdaniem Ingi Romanovskienė, kierowniczki Wileńskiej Agencji Turystyki i Rozwoju Biznesu „Go Vilnius”, wizyta papieża przyciąga uwagę światowych pielgrzymów do stolicy Litwy. Jest to dobra zachęta do rozwoju turystyki w tym kierunku, promując najważniejsze święte miejsca w Wilnie. Specjalna trasa wileńska dla pielgrzymów jest jednym z kroków w tym kierunku.

„Około 30 tys. pielgrzymów z całego świata w ciągu roku odwiedza Wilno. Pielgrzymi odkrywają słynne na całym świecie ikony Wilna, a potrzeba doświadczenia szczególnej świętej atmosfery w Wilnie tylko rośnie. Mamy wiele powodów do dumy i zachęcamy wierzących z całego świata do odkrycia świętych klejnotów naszego miasta. Wizyta Papieża jest okazją do pokazania zarówno mieszkańcom, jak i gościom miasta, że w Wilnie jest wiele nieodkrytych specjalnych miejsc do pielgrzymek”,  twierdzi I. Romanovskienė.

Na przykład, cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej jest znany prawie każdemu. Ale czy wiedzieliście, że pielgrzymi pokonują tysiące kilometrów, aby zobaczyć obraz Bożego Miłosierdzia w jednym z najsławniejszych kościołów katolickich – światynia Bożego Miłosierdzia. W 1934 roku namalowany obraz i jego kopie na świecie są tak sławne, jak Mona Liza – co roku go oglądają tysiące turystów w celu otrzymania łaski Bożej. Wraz z kultem Bożego miłosierdzia na zachodzie, kopie obrazu rozprzestrzeniają się szeroko po całym świecie.

„Kult miłosierdzia Bożego, spopularyzowany przez papieża Jana Pawła II, ma pochodzenie wileńskie. A ikona Miłosierdzia Bożego w Wilnie jest znana każdemu członkowi miliardowej wspólnoty katolickiej. Jest to największy potencjał stolicy litewskiej świadomości, który musi być wykorzystany dla dobra naszego miasta i całego państwa“, – mówi mer Wilna Remigijus Šimašius.

Inesa Čaikauskienė, kierownik Centrum Pielgrzymek w Wilnie cieszy się, że Wilno ma tak nieoceniony skarb: „Nie ma potrzeby przedstawiania obrazu Bożego miłosierdzia na świecie. Ludzie znają ten obraz, lecz nie znają jego historii, która zaczyna się właśnie w Wilnie, tu jest jego oryginał. Wielu pragnie dotknąć pewnych rzeczy, których historia zmieniła świat. Taki właśnie jest obraz Bożego miłosierdzia. Wystarczy wskazać palcem w kierunku Wilna i odpowiedzieć na zaproszenie Jana Pawła II Litwinom, aby się stali apostołami miłosiedzia“.

Trasa będzie oferowała więcej nieoczekiwanych odkryć. Publikacja w jęz. litewskim, angielskim, polskim, rosyjskim, niemieckim oraz włoskim jest dostępna bezpłatnie w Wileńskich Centrach Informacji Turystycznej lub można ją ściągnąć na stronie http://vilnius-tourism.lt/ka-pamatyti/rekomenduojame/patirk-savaja-piligrimystes-istorija/. Centrum Pielgrzymów w Wilnie pomogło stworzyć trasę „Przeżyj własną historię pielgrzymki“ i odkryć najbardziej niezwykłe historie.