W przeddzień 699. urodzin Wilna rozdano statuetki św. Krzysztofa

Nuotr. Sauliaus Žiūros

W uroczysty wieczór wigilii urodzin Wilna w Ratuszu uroczyście wręczono statuetki św. Krzysztofa 10 zasłużonym mieszkańcom miasta za pomysły i prace dla Wilna, pielęgnowanie i gloryfikację miasta. Do najważniejszej nagrody miasta w tym roku nominowano ponad 50 osób.

„Każde urodziny Wilna dają miastu nowych bohaterów św. Krzysztofa. To ludzie, którzy swoim talentem i wytrwałością zmieniają, rozwijają nasze miasto i inspirują nas do bycia lepszymi. 10 nowych bohaterów z różnych dziedzin – od muzyki po medycynę, od jazzu po biznes. To wielki sukces i zaszczyt dla Wilna mieć takich obywateli. Św. Krzysztofowi było trudno, ale on dalej dźwigał swój szlachetny ciężar. Taki jest patron naszego miasta, tacy są nasi najwybitniejsi wilnianie”, – powiedział mer Wilna Remigijus Šimašius.

Pomimo że trudna sytuacja pandemiczna trwa już drugi rok, Wilno nie przestało się rozwijać, tworzyć, badać i ulepszać.

Za zasługi dla nauki nagrodę św. Krzysztofa otrzymał prof. Arvydas Janulaitis. Poprzez swoje badania profesor przyczynił się do rozwoju inżynierii genetycznej na świecie, kładąc podwaliny pod pierwsze nowoczesne firmy biotechnologiczne Fermentas i Biofa (obecnie Sicor Biotech). Litewscy naukowcy pod kierownictwem prof. A. Janulaitisa odkryli jedną trzecią wszystkich znanych na świecie enzymów restrykcyjnych, bez których nie byłoby możliwe powstanie inżynierii genetycznej. Wykładając na Uniwersytecie Wileńskim, profesor wychował pokolenie litewskich biotechnologów, którzy zdobyli uznanie na całym świecie.

Mindaugas Grabauskas został nagrodzony za zasługi w urbanistyce i architekturze. Laureat wniósł znaczący wkład w rozwój nauki o architekturze i działalność twórczą. Należy również wspomnieć o wyjątkowym wkładzie architekta w podnoszenie jakości działań architektoniczno-urbanistycznych. M. Grabauskas jest jednym z głównych twórców i kierowników nowego planu generalnego Wilna.

Aušra Kurienė otrzymała statuetkę św. Krzysztofa za zasługi w edukacji. A. Kurienė i jej współpracownicy wdrożyli na Litwie program Big Brothers Big Sisters, programy zapobiegania przemocy wobec dzieci i interwencji, kampanie społeczne, programy szkolenia umiejętności rodzicielskich oraz programy zapobiegania kryzysom psychologicznym u dzieci i młodzieży, jest też współautorką darmowej infolinii dla rodziców. Laureatka wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Wileńskim, szkoli psychoterapeutów dorosłych i dzieci oraz regularnie prowadzi superwizje dla specjalistów.

Za badania architektoniczne kultury wileńskiej statuetka św. Krzysztofa została wręczona dr Marii Drėmaitė. Historyk architektury, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, bada architekturę XX w., modernizację, industrializację i kulturę miast, uczestniczy w konferencjach naukowych na całym świecie, pisze książki poświęcone badanym tematom, wygłasza wykłady publiczne.

„Przypisuje mi się powiedzenie – mówiące budynki. I rzeczywiście, budynki do mnie przemawiają. Ale budynki to tylko powierzchnia. Za nimi stoją ludzie, pragnienia, idee – to, co nas zmusza do ruchu, dlatego to miasto jest tak żywe, koncentrujące idee, z których jesteśmy trochę dumni będąc wilnianami. – Co będziemy świętować dzisiaj, co będziemy świętować za rok? Myślę, że sens tej rocznicy jest zaszyfrowany w liście Giedymina: w wartościach dumnych i wolnych obywateli – szacunek i tolerancja dla różnorodności. To właśnie te wartości pomogły miastu podnieść się z różnych katastrof i stworzyć jego magię”, – powiedziała M. Drėmaitė w Ratuszu.

Antanas Gustys został nagrodzony za wkład w kulturę jazzową Wilna. Założyciel i niestrudzony organizator pierwszego w kraju wileńskiego festiwalu jazzowego wykształcił kilka pokoleń litewskich fanów i wykonawców jazzu. Oprócz uznanych światowych i litewskich mistrzów jazzu, w projektach zainicjowanych przez festiwal grają młodzi wykonawcy, dla których festiwalowa scena często staje się trampoliną do udanych występów w międzynarodowych projektach i innych europejskich festiwalach jazzowych.

„Po raz drugi biorę udział w uroczystościach związanych z nagrodą św. Krzysztofa. Pierwsza miała miejsce w 2005 r., kiedy litewski patriarcha jazzu Vladimiras Čekasinas otrzymał nagrodę na festiwal Vilnius Jazz. Nikt nie mógł pomyśleć, że po 17 latach dostanę tę samą nagrodę. To wielki zaszczyt, bardzo ważny zarówno dla mnie, jak i dla obchodzącego w tym roku 35-lecie festiwalu Vilnius Jazz. Mam nadzieję, że z pomocą Wilna festiwal jeszcze będzie mógł wrócić do miejsca, w którym wszystko się zaczęło – do Narodowej Sali Koncertowej, która powstanie w miejscu dawnego Pałacu Związków Zawodowych”, – powiedział A. Gustys.

Za promowanie zdrowego stylu życia wśród wilnian statuetką św. Krzysztofa został nagrodzony Vilius Aleliūnas. Dzięki dyrektorowi wykonawczemu Litewskiej Federacji Biegów na Orientację w Parku Zakres i Ogrodzie Botanicznym w Wilnie zainstalowano stacjonarne trasy do biegów na orientację. Dzieci i dorośli mają do dyspozycji edukacyjne narzędzia do biegania na orientację. Dzięki jego staraniom zorganizowano wirtualne zawody w biegach na orientację oraz stworzono aplikację do biegania na orientację. W warunkach pandemii zrealizowano bardzo ważny projekt – powstał 100-kilometrowy szlak wokół Wilna. Wytyczona trasa jest wykorzystywana od kilku lat przez wielu wilnian, których podróże zostały poważnie ograniczone kwarantanną.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Wilno jest wyjątkowe, zielone i sportowe. Fajnie jest tu być, ale jeszcze fajniej jest widzieć rosnące szeregi wilnian i gości, którzy aktywnie spędzają czas na łonie natury – uprawiając sport, jeżdżąc na nartach, biegając, jeżdżąc na rowerze czy bawiąc się z dziećmi. Cieszy, że w dość trudnym okresie ludzie odkryli to, co zostało odkryte już dawno – przebywanie na łonie natury, sport”, – powiedział V. Aleliūnas podczas odbioru nagrody.

Mariano Andrade Gonzalez został nominowany do nagrody za rozwój biznesu w Wilnie. Szef Moodys’s Lithuania, UAB, wileńskiego oddziału międzynarodowej firmy rynków kapitałowych Moody’s Corporation, od prawie sześciu lat piastuje różne stanowiska odpowiedzialne za wdrażanie zmian biznesowych. Kierowana przez laureata firma współpracuje z wileńskimi instytucjami badawczymi, na przykład w grudniu Moody’s Corporation udzieliła wsparcia finansowego Szkole Biznesu Uniwersytetu Wileńskiego na przeprowadzenie Global Entrepreneurship Monitor – analizy wyzwań sektora biznesowego kraju, które destabilizują promocję i regulacje dotyczące przedsiębiorczości i rozwoju biznesu.

Prof. Ligita Jančorienė została nagrodzona za zasługi w dziedzinie ochrony zdrowia. Kierownik Centrum Chorób Zakaźnych Klinik Santaros całą swoją wiedzę zawodową skupiła na ostrym i przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby, zakażeniu wirusem HIV, innych zakażeniach wirusowych, chorobach zakaźnych oraz ich profilaktyce, szczepieniach i medycynie podróży.

Za promowanie imienia Wilna w światowym środowisku lekarskim św. Krzysztofem została nagrodzona Augustina Jankauskienė, lekarz, profesor i naukowiec. Jej praca zaowocowała wieloma międzynarodowymi konferencjami zorganizowanymi w stolicy. Wilno uzyskało prawo do organizacji w 2023 r. dorocznej konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Nefrologów Dziecięcych, która zgromadzi ponad 600 ekspertów i naukowców w tej dziedzinie.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Przyznam, że ta nagroda jest mi bardzo droga. Urodziłam się, uczyłam i studiowałam w Wilnie, moje dzieci mieszkają w Wilnie, tu dorastają wnuki. Naprawdę szanuję i kocham to miasto. Wydaje mi się, że moja naukowa możliwość sławienia imienia Wilna pozwala mi kontynuować i nadać sens snu Giedymina”, – podzieliła się swoimi przemyśleniami A. Jankauskienė.

Robertas Povilaitis został nagrodzony za wsparcie emocjonalne dla dzieci. W 2020 r. Linia dziecięca odpowiedziała na prawie 115 tys. telefonów od dzieci i młodzieży – jest to więcej niż 2700 rozmów online, ponad 500 e-maili. Każdego roku Linia dziecięca inicjuje miesiąc podnoszenia świadomości BEZ ZASTRASZANIA w przedszkolach i szkołach w całym kraju.

Nagrody św. Krzysztofa przyznawane są od 1998 r. Wilnianie nominują osoby zasłużone w nauce, egzekwowaniu prawa, edukacji, kulturze i sztuce, pamięci historycznej Wilna, sporcie, biznesie, rozwoju turystyki, działalności charytatywnej, architekturze. Możliwe są również inne nominacje proponowane przez mieszkańców Wilna.

Nagrodę św. Krzysztofa już zdobyli prof. dr hab. Vytautas Jonas Sirvydis, prof. dr hab. Vladas Algirdas Bumelis, projektant mody Juozas Statkevičius, solistka operowa Asmik Grigorian i wiele innych osób, zasłużonych dla Wilna.

Zdj. Sauliusa Žiūry: https://www.dropbox.com/sh/fifc8mt4hme8i7n/AABXJ1U5W7ZetQu1F20zrHyka?dl=0

Dział Marketingu i Komunikacji, [email protected]