Šis standartas skirtas visiems, kurie projektuoja, apželdina ir prižiūri viešas miesto erdves – architektams, kraštovaizdžio architektams, kraštovaizdžio dizaineriams, projektų rangovams, vystytojams.
Visa pateikta informacija yra išbandyta praktiškai, ir ne vienerius metus taikoma miesto aplinkoje. rekomenduojamos sodinti augalų rūšys parinktos pagal kolegų rekomendacijas ir literatūrą.
MIESTO ŽELDINIMO IR ŽELDINIŲ PRIEŽIŪROS STANDARTAS
#1 Išsaugoti ir saugoti augantį medį
Medžiai – visų miestiečių turtas, kurio neįgyjame per keletą metų. Visais būdais siekiame apsaugoti šį turtą. Rūpinamės brandžiais ir ką tik pasodintais medžiais, jie laistomi, genimi, tręšiami, sodinami nauji medžiai ir krūmai, saugomi savaime išdygę medeliai. Nuosekliai didinama medžių atkuriamoji vertė. Jei medį dėl vienų ar kitų priežasčių reikia pašalinti įvertinama, ar medžio neįmanoma persodinti.
#2 Kiekvienas laisvas plotas – žalias
Stengiamės maksimaliai išnaudoti visus laisvi plotai želdinimui. Ten, kur negalima sodinti medžių, pavyzdžiui, virš komunikacinių tinklų, – sodinami krūmai, kur neaugs krūmai – sodinami vijokliai. Įtraukiamas vertikalusis želdinimas, vijokliai, apželdinami atliekų konteineriai, laukimo paviljonai, transporto stotelės.
#3 Žaliasis miesto koridorius
Gatvės, alėjos želdinamos tankiai ir gausiai, formuojame ištisus, susijungiančius žaliuosius miesto koridorius iš medžių, krūmų masyvų, tvariai šienaujamų pievos plotų. Tokiu būdu smulkieji žinduoliai, vabzdžiai turi galimybę saugiai migruoti miesto teritorijoje.
#4 Medžių tinklas
Medžiams gyvybiškai svarbu susijungti šaknimis ir per grybienos tinklą susijungti. Todėl stengiamasi medžius, krūmus sodinti masyvais arba sodinti į ilgas ir gilias ir iškasas, kad augdamos šaknys susijungtų į bendrą informacinio lauko ekosistemą. Tokioje terpėje atsiranda puiki galimybė formuotis grybienai ir atrasti bakterinį balansą. Per grybų ir šaknų tinklą medžiai geba komunikuoti ir net padėti vieni kitiems.
#5 Biologinė įvairovė
Miesto želdinimo sprendimai orientuoti į biologinės įvairovės išlaikymą ir gausinimą: sodinama daugiau kaip 30 rūšių krūmų, tarp jų ir vedančių uogas, vietose, kuriose žmonėms netrukdo, paliekami trūnijantys kelmai, mieste sodinama daugiamečių žydinčių augalų, kurie patinka bitėms, Neries šlaituose, magistralinių gatvių šlaituose ir gyventojų nelankomose vietose paliekama natūrali pieva, projektuojamos žaliosios jungtys ir įrengiama daugiau žalių erdvių.
#6 Šaknys – medžio gyvybingumas
Miesto želdinius projektuojantys specialistai supranta apie šaknų reikšmę medžio gyvybingumui. Todėl paliekama daugiau vietos medžio šaknims, polajuose ardomos kietosios dangos, naudojami orinimo vamzdeliai, per kuriuos laistoma, kartu šaknys gauna daugiau oro, statybų metu taip pat reikalaujama, kad būtų apsaugotos šaknys, šalia medžių vykdyti darbus reikėtų rankiniu būdu, jei dalis šaknų atidengiama, jos turi būti uždengtos audiniu, nuolat drėkinama.
#7 Mulčiavimas
Pasodinti medžiai ir krūmai mulčiuojami, kad išlaikytų drėgmę ir mikroorganizmų atsiradimo. Mulčias tarnauja kaip kempinė sugerti žiemą ant gatvių beriamas druskas. Mulčio sluoksnis neleidžia vešėti piktžolėms, sudaro palankią terpę suirti lapams ir taip praturtinti dirvožemį. Po krūmais ir medžiais pilamas 10–15 cm mulčiaus sluoksnis, po mulčiumi geotekstilė neklojama. Biodegraduojanti geotekstilė naudojama tik po krūmais, kur susidaręs nuolydis.
#8 Miestas-kempinė
Želdynai padeda sugerti lietaus vandenį nuo kietų paviršių, taip mažinant potvynių riziką. kartu jie palaipsniui garina drėgmę ir taip sukuria sveikesnį mikroklimatą. Šalia naujų pastatų, viešosiose erdvėse lietaus vandens sugeriamumui projektuojamos sausbalės ir šlapbalės, želdynų juostos, stengiamasi, kad kuo daugiau paviršių būtų laidūs vandeniui.
#9 Tankus želdinimas
Tankus želdinimas leidžia užtikrinti greitą ir tolygų krūmų augimą – grupėmis susodinti krūmai geriau veši, išlaikomas drėgmės balansas, jie tvirčiau stiebiasi į viršų. Tuo pačiu tai toks krūmų masyvas sudaro ištisą žaliąją juostą, susiformuoja nedidelės vietinės ekosistemos, sudaromos sąlygos paukščių perėjimo ir vabzdžių veisimosi vietoms.
#10 Formuojamasis genėjimas – saugios gatvės
Žalesnės gatvės – tai ne tik grynesnis oras ir jaukesnės gatvės pėstiesiems. Tokios gatvės – ir saugesnės, jose vairuotojai sumažina greitį, būna budresni ir atidesni. Prie sankryžų želdynai genimi, kad neužstotų matomumo tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems.
#11 Apsauga rekonstrukcijų ir statybų metu
Nuolat edukuojame, informuojame ir stengiamės padėti vystytojams ir rangovams atsakingai elgtis su miesto želdiniais. Taip pat Savivaldybės ir miesto želdinius prižiūrinčios viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ specialistai vykdo želdinių priežiūrą rekonstrukcijų ir statybų metu ir perspėja rangovus, jei yra pažeidimų.
#12 Dirba profesionalai
Miesto gatvių želdinius projektuoja kraštovaizdžio architektai, sodina ir prižiūri kvalifikuoti rangovai, arboristai ir miesto sodininkai.