Oficialu: Vilnius pristatė savo planą kovai su pandemijos pasekmėmis

Vilnius pristatė savo planą kovai su pandemijos pasekmėmis

Reaguodama į COVID –19 pandemijos sukeltas pasekmes, Vilniaus miesto savivaldybė sukūrė savo pagalbos priemonių planą, kuriame aptariamos keturios kryptys: pagalba asmeniui, pagalba verslui, pagalba kultūrai ir galimybių išnaudojimas. „Vilniaus 4×3 planas“ – taip pavadintą dokumentą šiandien pristatė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ir savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Plane, kurį rengė savivaldybės, verslo, kultūros sričių atstovai, numatytos jau naudojamos bei dar tik planuojamos Vilniaus priemonės, taip pat įtraukti pasiūlymai Vyriausybei, kurie savivaldai leistų efektyviau kovoti su krizės pasekmėmis. Itin didelis dėmesys skirtas kultūrai – jos gelbėjimui Vilnius artimiausiu metu planuoja skirti apie milijoną eurų.

Dėmesys galimybių išnaudojimui

„Situacija sudėtinga, tačiau mūsų sukaupta patirtis ir savivaldybės disponuojami resursai šį iššūkį leidžia pradėti spręsti greitai – todėl ir jo transformacija iš problemos į galimybę Vilniuje vyksta jau dabar. Pirmieji jau antrą karantino savaitę Taryboje priėmėme skubius ir reikalingus sprendimus dėl atleidimo nuo nuomos mokesčių, rinkliavos, pritarėme kitų lengvatų taikymui. Sukrėtimas didelis, todėl turime būti solidarūs ir kūrybingi, kad po šio laikotarpio atsitiestume stipresni”, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Šis planas ir toliau bus pildomas naujomis priemonėmis, o jų visų įgyvendinimui reikalingas biudžetas šiuo metu tikslinamas.

„Plano įgyvendinimas šiuo metu – vienas iš miesto prioritetų, todėl išnaudosime visus turimus žmogiškųjų išteklių ir finansinius resursus, kad pagalba miestiečius pasiektų kuo greičiau. Nulis biurokratijos, valstybės apimtys, verslo greitis ir visiškas duomenų atvirumas – tai principai, kuriais vadovaudamiesi šį planą paversime veiksmais. Ir, tiesą sakant, jau verčiame”, – teigė savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Pagalba vilniečiams  nuo išmokų iki psichologinės pagalbos

Vilnius pagalbą savo miestiečiams pradėjo teikti pirmosiomis karantino savaitėmis – buvo skirta socialinė parama, atleidimas nuo mokesčių už darželius, mokėjimų už komunalinius mokesčius atidėjimas tiems, kas negali susimokėti. Ypatingas dėmesys skirtas medikams – jų gyvenimo sąlygoms gerinti buvo sukurtas atskiras paketas.

Artimiausiu metu Vilnius planuoja įgyvendinti naujas priemones, kurios padės vilniečiams: užimtumo didinimas, palaikomojo gydymo ir slaugos apmokėjimas, psichologinės pagalbos prieinamumo didinimas, pagalba su būsto nuoma neįgaliesiems ir be globėjų likusiems bei kitas priemones.

Tarp prašymų Vyriausybei sostinė siūlo švelninti išmokų gyventojams taisykles, dirbantiems su individualia veikla didinti išmokas iki MMA lygio.

Verslui – renovacija, turizmo skatinimas ir daugiau užsakymų

Vilniaus miesto savivaldybė verslo gyvybingumą jau bando palaikyti atleisdama jį nuo įvairių rinkliavų – nuomos, NT, gatvių užtvėrimo darbų ir kitų mokesčių. Taip pat praėjusią savaitę stiprus pagalbos paketas buvo pasiūlytas viešojo maitinimo įstaigoms, iš kurių plačiausiai net ir pasaulyje nuskambėjusi idėja – laisvė lauko kavinėms.

Tačiau sostinė tuo neapsiriboja – ketina plėsti pagalbą verslui didindama užsakymus iš įmonių, inicijuodama daugiabučių renovacijos spartinimą, vietinio turizmo skatinimą, biurokratijos naikinimą pristabdytiems projektams. Parama verslui žadama ir kitomis formomis – leidžiant išnaudoti savivaldybės turimus komunikacijos kanalus bei formuojant informacinius paketus įmonėms, kurie padėtų paspartinti jų grįžimą į aktyvią veiklą.

Tarp pasiūlymų Vyriausybei Vilniaus plane numatyti ir tokie konkretūs žingsniai, kaip Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo paskyrimas, ar didžiųjų Vilniaus projektų, kaip Daugiafunkcio komplekso arba sostinės Bendrojo plano, patvirtinimas, kas verslui taip pat būtų šviežio oro gūsiai.

Kultūrą skatins dotacijomis ir naujomis erdvėmis

Ypatingas dėmesys plane skiriamas kultūrai. Vilnius jau paskelbė, kad nestabdo kultūros renginių organizatorių finansavimo, taip pat naikina nuomos mokestį kultūros įstaigoms bei palaiko naujas kultūrines veiklas, sugebančias prisitaikyti prie karantino sąlygų.

Finansinė parama kultūrinėms ir kūrybinėms industrijoms, dalinis atšauktų renginių kompensavimas, vienkartinė parama scenos menams, atleidimas nuo rinkliavų, švietimo įstaigų įtraukimas į kultūrines edukacijas, festivalių stiprinimas vietiniais kūrėjais – šios ir kitos priemonės, kurių paramos vertė siekia 1 mln. eurų, Vilniaus kultūrai turėtų leisti greičiau atsistoti ant kojų po karantino ribojimų. Ši dalis visame Vilniaus plane išsiskiria gausumu – numatytas net 21 punktas, skirtas kultūros sektoriaus pagalbai.

Galimybės  nuotolinio darbo tęsimas ir rezervo sandėlio sukūrimas

Pasak Vilniaus mero, plane ypatingas dėmesys skiriamas atsiradusių galimybių išnaudojimui.

„Po karantino pirmieji pranašumą įgis tie, kurie jau šiandien išnaudoja apriboto pasaulio sukurtas galimybes. Ar tai dezinfekcinio skysčio gamyba vienai įmonei, ar tai laisvė lauko kavinėms vienam miestui, ar sugraužta biurokratija vienai valstybei – visi jie į popandeminį pasaulį įžengs tvirtesni”, – teigė R. Šimašius.

Tarp galimybių, kurias sukūrė ši krizė ir kurias verta išnaudoti, Vilnius išskiria judėjimo senamiestyje keitimą, nuotolinio darbo tęsimą ir po karantino, Vilniaus konkurencingumo komandos sukūrimą, sveikatos sektoriaus vadybos reforma, civilinės saugos rezervo sandėlio sukūrimą ir kitos priemonės.

Planas parengtas remiantis išsamia Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ parengta ekosistemos analize, konsultuojantis su verslo ir kultūros ekspertais, įvertinus šiuos sektorius skirtingais pjūviais.

Vilniaus planą “4×3” rasite čia: https://bit.ly/VilniausPlanas

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt