Kaip saugiai judėti mieste: patarimai keliaujantiems viešuoju transportu, dviračiais, paspirtukais ar pėsčiomis

 

Nuo šios savaitės sostinės gatvėse pastebimi augantys eismo ir viešojo transporto srautai. Keliaujantiems autobusais ir troleibusais primenama dėvėti apsaugines kaukes, įlipant ir išlipant dezinfekuotis rankas, o taip pat iš anksto planuotis savo keliones. SĮ „Susisiekimo paslaugos“ pateikia kasdien atnaujinamą informaciją apie populiariausius maršrutus, „karštesnes“ judėjimo valandas. Keleiviai raginami pagal galimybes pasirinkti mažiau užpildytus maršrutų reisus, kelionių laikus –  atsidarę šią nuorodą jie matys bendrą visų maršrutų situaciją ir galės pasirinkti dominantį maršrutą: https://bit.ly/planuokitesVTkeliones

 

Taip pat primenama nepamiršti dviračių, paspirtukų, kelionių pėsčiomis. Toks judėjimas nemažai daliai vilniečių jau kurį laiką yra ne tik laisvalaikio praleidimo būdas, tačiau ir greitas bei patogus būdas susisiekti mieste. Vilniuje esančios dviratininkų švieslentės rodo, jog šį balandį per dieną vidutiniškai užfiksuota po 1743 dviratininkus ir 460 pėsčiuosius, o pernai balandį skaičiuota po 955 dviratininkus. Gegužę skaičiai dar labiau auga – iki šios dienos švieslentės jau užfiksavo beveik 30 tūkst. dviratininkų ir daugiau kaip 7,5 tūkst. pėsčiųjų, o tai yra apie 2298 dviratininkus ir 581 pėsčiąjį per dieną.

„Judančių mieste, o ir vykstančių viešuoju transportu daugėja, lyginant su praėjusia savaite keleivių artimiausiomis dienomis maždaug 11 proc. daugiau. Koreguojame tvarkaraščius, išleidžiame talpesnes transporto priemones – stengiamės, kad keleiviai pagal vis dar galiojančius nutarimus galėtų užimti tik sėdimas vietas. Tai natūraliai reiškia, jog viena transporto priemonė gali talpinti gerokai mažiau keleivių nei įprastai.  Stebime, kokios taisyklės švelnėjant karantinui toliau galios viešajame transporte, o keleiviams rekomenduojame ne tik laikytis saugumo reikalavimų, tačiau ir planuotis keliones – jog pavyktų išvengti susidarančių didesnių srautų, kuriuos šiuo metu stebime tik dalyje maršrutų, kol kas tik piko metu. Sukūrėme visiems prieinamą nuorodą, kurioje vienoje vietoje kasdien pateikiame aktualiausią informaciją apie labiau užpildytus maršrutus – šiuo metu tai 1G, 2G, 4G, 5G, 53, 75 autobusai ir 4, 6, 16, 18 troleibusai, duomenis kasdien atnaujiname“, – sako SĮ „Susisiekimo paslaugos“ direktorė Modesta Gusarovienė.

Augančių keleivių srautų ir saugaus jų vežimo klausimus sprendžia daugelio Europos miestų viešojo transporto organizatoriai. Didėjant srautams ir išlaikant taisykles dėl atstumo laikymosi bei sėdimų vietų, turimas transporto priemonių skaičius tampa nepakankamas, todėl svarbu, jog keleiviai planuotų savo keliones, pagal galimybes rinktųsi ne piko valandas.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Primenama, kad autobusų ir troleibusų dezinfekcija net ir švelnėjant karantino priemonėms vyksta po kiekvieno  maršruto reiso. Naktį viešojo transporto parkuose atliekamas transporto priemonių išorės bei salono valymas. Kruopščiai išvalomas ir dezinfekuojamas kiekvieno autobuso, troleibuso salonas, grindys, plaunama išorė.

Naujausi tvarkaraščiai visuomet skelbiami www.stops.lt, programėlėse m.Ticket, Trafi, teirautis galima ir telefonu 85 210 7050. Pačiose stotelėse esančių tvarkaraščių laikinai stebėti nereikėtų.

Dviračiu ar paspirtuku – ne tik į parką, bet ir į darbą

Vilniečiai po miestą vis dažniau keliauja aplinkai draugiškomis transporto priemonėmis, karantino laikotarpiu nepamiršta dviračių, paspirtukų, kombinuotų kelionių, kai dalį kelionės, pavyzdžiui, įveikia viešuoju transportu, o likusią – pėsčiomis arba išėję iš namų pasivaikšto, tada šoka ant paspirtuko. Be to, naujausių judumo apklausų duomenys rodo, jog vilniečiai darnesnes transporto priemones renkasi ne tik pramogaudami laisvalaikiu, tačiau ir judėdami į darbą, studijas, susitikimus ar tvarkydami kitus reikalus.

Paspirtukų sezoną šiemet anksčiau nei planuota pradėjusios pavėžėjimo paslaugų platformos „Bolt“ atstovai dalinasi, jog vilniečiai vis dažniau renkasi šią transporto priemonę.

„Sureagavę į Vilniaus miesto savivaldybės kvietimą šiemet dėl karantino sezoną pradėjome anksčiau, jau kovo viduryje, kad vilniečiai galėtų saugiai ir greitai judėti mieste. Kelionių darbo dienomis, o ypač ryte ir vakare – į darbą ir po jo – skaičiuojame gerokai daugiau nei praėjusį sezoną. Be to, kelionės trunka ilgiau nei pernai, o tai įrodymas, jog paspirtukus miestiečiai jau renkasi ne vien pramogai, bet ir susisiekimui judėdami mieste“, – sako „Bolt“ vadovas Lietuvoje Andrius Pacevičius.

Aktualūs patarimai mieste judantiems dviračiais, paspirtukais ar pėsčiomis:

  • Dviratininkų žemėlapis su visomis detalėmis. Stovai, pompos, nuomos, geriamo vandens stotelės ir kita: www.vilniustransport.lt/dviraciu_zemelapis
  • Susiplanuokite savo kelionę dviračiu: https://bit.ly/2WXNvZj
  • Susipažinkite su dviračių takų infrastruktūros plėtros planais ir terminais: https://bit.ly/35Zfhc6
  • Patarimai važiuojantiems paspirtukais: https://vilnius.lt/lt/paspirtukai/
  • Pėsčiųjų trasos Vilniuje, kurias peržvelgę savo įprastus maršrutus ar dalį jų galite susidėlioti būtent pasivaikščiojimo žingsniu: https://vilniuskojoms.lt/takai/
  • Dviračius ir paspirtukus prireikus patogu vežtis viešajame transporte. Dviračius įsinešti galite į 50 autobusų, kurie pažymėti specialiu dviračio lipduku prie antrųjų autobusų durų. Paspirtukus ir elektrinius paspirtukus vežtis galima visuose autobusuose ir troleibusuose. Video patarimai, kaip saugiai vežti dviračius: https://youtu.be/mroCroeVNPQ