Vilnius pristatė „Kalėdų sostinėje 2021“ programą ir atskleidė eglės idėją

Šešias savaites truksiantis festivalis „Kalėdos sostinėje“ vilniečiams ir miesto svečiams dovanos daug  šviesos ir įspūdžių. Pasirūpinus saugumu, šiemet sugrįžta pasiilgtas Kalėdų miestelis, Kalėdinė 3D pasaka, tarptautinė Kalėdų labdaros mugė, kalėdinis bėgimas, prie Baltojo tilto įrengta ledo čiuožykla. Iškilmingą svarbiausios šalies Kalėdų eglės įžiebimą Vilnius kviečia stebėti saugiai iš namų – per LRT televiziją jau šio šeštadienio vakarą.

„Neįprastos ir stiprios savo dvasia „Kalėdos sostinėje“ sugrįžta į gražiausią kalėdinį miestą – Vilnių. Jau greitai miestiečiai ir miesto svečiai galės saugiai vaikščiodami po atskiras Senamiesčio dalis grožėtis žėrinčiomis instaliacijomis, džiaugtis kalėdiniu miesteliu ir gražiąja Vilniaus žaliaskare. Mūsų mažiausieji pamatys išsiilgtą Kalėdinę 3D pasaką. Dar negalėdami išsivaduoti iš pandemijos gniaužtų kviečiame vilniečius ir sostinės svečius pasitikti ir švęsti Šv. Kalėdas saugiai ir atsakingai. Mes, savo ruožtu, stengsimės sukurti mieste kuo šiltesnę, šventiškesnę ir šviesesnę nuotaiką, kad visi galėtume džiaugtis artėjančiomis šventėmis“, – sako Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

S. Žiūros nuotr.

Muzikinė Vilniaus Kalėdų eglės įžiebimo istorija

Sostinės Kalėdų eglės įžiebimą ir šiemet visi kviečiami saugiai stebėti tik per televiziją. Lapkričio 27 d. 19 val. išskirtinės LRT transliacijos metu išvysime ypatingą muzikinę Vilniaus Kalėdų eglės įžiebimo istoriją. Kalėdų eglę – irgi per nuotolį – įžiebs Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Šventinę nuotaiką kurs ir iš įvairių miesto erdvių melodingus linkėjimus žiūrovams tiesiai į namus siųs garsūs Lietuvos atlikėjai: Jazzu, grupė „The Roop“, Jessica Shy ir Rokas, Donatas Montvydas, Vidas Bareikis, Jeronimas Milius ir Karina Krysko, Jurga ir grupė „Biplan“, Inga Jankauskaitė, Iglė ir Tadas, Dainotas Varnas, FC Baseball, Dominykas Vaitiekūnas, skambės naujausia Monikos Pundziūtės-Moniqué daina.

Vilniaus eglė – tikros baltos žiemos ir šviesių Kalėdų simbolis

Nors visą Kalėdų eglės Katedros aikštėje grožį bus galima išvysti tik šeštadienio vakarą, dar tebepuošiant ją matyti, kad 2021 metų Vilniaus eglė bus tikros baltos žiemos ir šviesių spindinčių Kalėdų simbolis. Jos dizaino idėją įkvėpė praėjusių metų žiema – su sniegu, šaltuku ir visais jos malonumais. Šventinės konstrukcijos akcentu pasirinktos – snaigės – ledo kristalai, pasižymintys unikaliomis geometrinėmis struktūromis. Šios laikinos miniatiūrinės atmosferos skulptūros, virsdamos šventinės puošybos elementais, buvo išdidintos net tūkstantį kartų – tarsi stebėtum tikrą snaigę per optinį prietaisą.

„Snaigės kristalo grožis slypi jo simetriškoje, taisyklingoje geometrijoje, visi išsišakojimai sudaro 60 arba 120 laipsnių kampą. Įdomu ir tai, jog visos snaigės – skirtingos. Pagrindinė sostinės eglė dekoruota 96-iomis įvairaus dydžio ir skirtingų raštų šviečiančių snaigių dekoracijomis, kiek atitolusiomis nuo pagrindinės konstrukcijos“, – sako projekto autorius, įmonės „Švenčių studija“ dizaineris Dominykas Koncevičius.

Įspūdingos Kalėdų eglės viršūnę puošia 6 metrų skersmens kalėdinė žvaigždė. Eglutės pagrindą sudaro baltos šakos ir veidrodiniai paviršiai, o sniego žėrėjimo efektą kuria eglę gaubianti girliandų skraistė. „Ledą simbolizuojantys veidrodžių fragmentai atspindi dekoracijas, lemputes ir supančios aplinkos siluetus – pastatus, žmones, dangas. Tai kuria momentinį stebuklą – šviesų, spalvų bei formų žaismę. Bendras veidrodžių paviršiaus plotas – 200 kv. m“, – pasakoja projekto autorius.

Kalėdų miestelis – Vilniaus aikštėse ir skveruose

Kalėdų miestelis šiais metais, kitaip nei įprasta, įsikurs ne vienoje vietoje. Pasidairius dovanų ir kalėdinių suvenyrų Katedros aikštėje, Odminių skvere sušildys puodelis karšto vyno ir gurmaniški užkandžiai. Vinco Kudirkos aikštėje lankytojų lauks įvairių skonių gardumynų pasiūla, o Lukiškių aikštėje – saldūs kalėdiniai skanėstai ir karšti gėrimai.

Kalėdų miestelis vilniečius ir miesto svečius veiks nuo eglės įžiebimo dienos iki 2022 m. sausio 2 d.

Veiks ir pernai didelio susidomėjimo sulaukęs elektroninis Kalėdų miestelis, kuriame galima patogiai, neišeinant iš namų įsigyti dovanų. Jis ir šiemet sutelkė vietos kūrėjus, verslininkus ir amatininkus. Svetainėje www.kaledossostineje.lt https://www.kaledossostineje.lt/e-kaledu-miestelis/ veiks nuo 2021 m. gruodžio 1 d. iki 2022 m. sausio 9 d.

Vyksta  konkursas – „Kuriu Kalėdų nuotaiką Vilniuje 2021“

Pasivaikščioti po sostinę vilios ne tik „Kalėdų miestelis“, bet ir kūrybingai išpuoštos spindinčios miesto vitrinos, nušvitęs Senamiestis, pagrindinės gatvės ir aikštės, skverai, kitos viešosios erdvės.

Šventiškai bus išpuoštos Katedros ir Rotušės aikštės, Odminių skveras, Reformatų skveras, Pilies  skveras, Bernardinų sodas, S. Moniuškos skveras, S. Gedos skveras, Šypsenų alėja, Markučių parko takas, Sapiegų parkas, Trakų Vokės dvaras, Geležinio Vilko tiltas, Geležinio Vilko g. pėsčiųjų tiltas, Vakarinio aplinkkelio, Narbuto, Drujos g. ir Vingio parko pėsčiųjų tiltai, Vingio parko įėjimas nuo M. K. Čiurlionio gatvės. Naujomis spalvomis nušvis ir Lukiškių aikštė.

Skatindama kuo įvairesnes iniciatyvas kuriant šventinę atmosferą mieste ir matydama vis didėjantį bendruomenių ir verslo atstovų įsitraukimą, Vilniaus savivaldybė šiais metais praplėtė ir atnaujino puošybos konkursą „Kuriu Kalėdų nuotaiką Vilniuje 2021“. Sostinės verslininkai, įmonės, įstaigos ir privačios iniciatyvos, bendruomenės ir vilniečiai kviečiami šventiškai puošti ne tik į gatvę išeinančių parduotuvių, kavinių, restoranų, įstaigų langus, duris, namų fasadus, kuriančius sąsają su praeiviais, bet ir pasažus, skverus, gatves ir atvirus kiemus, įstaigų ar įmonių erdves. Renkantis kūrybines puošybos idėjas rekomenduojama naudoti tvarias medžiagas. Konkurso dalyvių laukia dosnūs prizai.  Registracija į konkursą jau prasidėjusi čia: https://www.kaledossostineje.lt/konkurso-registracija/.

Švęs ir Vilniaus bendruomenės

Daugybė puošnių Kalėdų eglučių per visą šventinį laikotarpį nušvis ir 21-oje Vilniaus bendruomenėje. Be to, gruodžio mėnesį per visas seniūnijas keliaus žiemos, ramybės, transformacijos ir atgimimo simbolis, meninė instaliacija – “Snaigė”. Jos visos skirtingos, unikalių formų, savybių, kaip ir žmonės, tad instaliacijoje užkoduota prasminga žinutė – būdami bendruomenės dalimi, kiekvienas esame skirtingi, ypatingi ir vertingi.

Geriems darbams suburs Kalėdų labdaros mugė

Gruodžio 4 d. Vilniaus Rotušės aikštėje šurmuliuos jau 19-oji tarptautinė Kalėdų labdaros mugė, kuri nuo 11 val. visus suburs geriems darbams. Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos (IWAV) ir užsienio šalių diplomatinių bei verslo bendruomenių organizuojamoje mugėje šiais metais veiks daugiau nei 30 stendų, kuriuose bus gausu įvairių originalių rankų darbo dirbinių, suvenyrų, skanėstų iš įvairių šalių. Visos mugės dieną surinktos ir su ja susijusios lėšos bus skirtos mažamečių, jaunuolių ir senyvo amžiaus žmonių gerove besirūpinančioms organizacijoms.

Gruodžio 4 d. vakare bus įžiebta ir antroji miesto eglė Rotušės aikštėje. Kalėdų eglė – kankorėžis antrus metus iš eilės Vilniaus senamiestį puoš iki 2022 m. sausio 9 d.

Ruošiantis Vilniaus 700 metų jubiliejui, Rotušės aikštėje nušvis artėjančio miesto gimtadienio simbolis – šviesos instaliacija – stilizuotas garsiakalbis, kaip moderni Vilniaus miesto įkūrimo legendos interpretacija, kuri teigė: „čia stovės sostinė, o jos garsas sklis po visą pasaulį“. Rotušės aikštės lankytojai kviečiami fotografuotis, sveikinti Vilnių bei skleisti artėjančio 700-ojo jubiliejaus žinią.

Grįžta Kalėdinė pasaka

Grįžta ir visų itin laukiama Kalėdinė pasaka – tik Kalėdų savaitės metu ant Vilniaus katedros didžiosios sienos rodomas ryškių ir spalvingų video projekcijų, muzikos ir garsų reginys. Šiais metais tai emocionali ir prasminga, pagal garsiąją anglų rašytojo Charleso Dickenso to paties pavadinimo novelę sukurta pasaka – „Kalėdų giesmė“. Kad vilniečiai ir miesto svečiai kerinčia Kalėdų istorija galėtų grožėtis saugiai – nesibūriuodami, 15 minučių truksianti pasaka gruodžio 25–30 d. bus rodoma net septynis kartus per vakarą.

Aktyvios šventinės pramogos

Nors dėl pandemijos šiemet nekursuos Kalėdų traukinukas, šiais metais džiugins šventinė čiuožykla, įsikūrusi prie Baltojo tilto. Vilniaus čiuožykla bus su stogo konstrukcija, todėl lankytojų lauks bet kokiu oru. Čiuožykla atidaroma nuo lapkričio 27 d. 17 val. – pirmieji ledą išbandys ir įspūdingą pasirodymą surengs dailiojo čiuožimo kolektyvas „Sidabrinė pačiūža“, o nuo 17.30 val. jau visų lauks pirmas nemokamas seansas. Čiuožiantiems nuotaiką kurs DJ pasirodymas. Pirmąjį vakarą, nemokamo seanso metu, bus sudaryta gyva lankytojų eilė.

Po pirmojo nemokamo čiuožimo seanso, arenoje bus galima čiuožinėti iki pat 23.15 val. Čiuožimo sesijos kaina – 4,50 Eur (pačiūžų nuoma įskaičiuota), trukmė – 45 min., pertrauka ledo paruošimui – 30 min. Vilniaus čiuožykloje, be čiuožimo seansų, iki pat kovo mėnesio vyks ir sporto bei kultūros renginiai.

Aktyviai pasitikti gražiausias žiemos šventes bėgiojant gruodžio 12 d. pakvies 46-asis „Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas 2021“. Bėgikai kviečiami pasipuošti ryškiausiomis kepurėmis ir išradingiausiais kostiumais, ir pasirinktus šventinius kilometrus įveikti Vilniaus miesto gatvėmis arba virtualiai. Registracija į Kalėdinį bėgimą jau vyksta: www.kaledinisbegimas.lt.

Kultūrinės ir pažintinės pramogos

Lapkričio 27 d. – 2022 m. sausio 29 d. kvies unikali prakartėlių paroda „Štai žvaigždė! Gimimo scena: nuo Alpių kalnų iki Baltijos jūros“, eksponuojama Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius).

Ekspozicijoje – vienas svarbiausių įvykių krikščioniškoje liturgijoje: kūdikėlio Jėzaus gimimas ir su jo scenomis sietini eksponatai iš Freisingo Diocezinio muziejaus (Bavarija, Vokietija). Tarp 29 iš Vokietijos ir Lietuvos muziejų saugyklų, bažnyčių, privačių kolekcijų atkeliavusių objektų – istoriniai, XV a. siekiantys reljefai, paveikslai, prakartėlės ir skulptūros, profesionalių menininkų kurti šiuolaikiniai darbai, tarp jų ir lietuvių kurta mažiausia pasaulyje – trečdalio milimetro dydžio nano-prakartėlė.

Po šventinį Vilnių pasivaikščioti ir labiau jį pažinti 2021 m. gruodžio 18–26 d. kvies nemokamos kalėdinės ekskursijos – „Šventės Vilniaus pilyse: istorijos ir legendos“. Vilniaus pilių teritorija – „Kalėdų sostinės“ širdis. Tai viena žymiausių Vilniaus vietovių, kuri saugo daugybę miesto paslapčių, istorijų ir legendų.

Paragauk kalėdinio Vilniaus!

Iki gruodžio 30 d. visų laukia kulinarinių potyrių kupina kelionė gastronominiu maršrutu „Paragauk Kalėdinio Vilniaus“. Daugiau informacijos apie šventinius pasiūlymus – Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ svetainėje www.govilnius.lt/kaledos.

„Kalėdos sostinėje“ kviečia pramogauti, švęsti ir reginiais grožėtis atsakingai, saugant save ir kitus. Dėl visų saugumo ir sveikatos visur bus prašoma nesibūriuoti, laikytis saugaus atstumo, rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines veido kaukes.

Daugiau informacijos apie „Kalėdos sostinėje“ renginius: www.kaledossostineje.lt  ir https://www.facebook.com/KaledosSostineje

Vilnius linki džiugaus ir šviesaus Kalėdų laukimo!

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt