Vilnius taps atvira mokykla: miestas laimėjo 1 mln. JAV dolerių Pasauliniame merų iššūkyje

Vilnius nurungė 600 pasaulio miestų ir laimėjo 1 mln. JAV dolerių Niujorko mero Michaelo Bloombergo fondo „Bloomberg Philanthropies“ rengiamame 2021-2022 m. Pasauliniame merų iššūkyje. Pergalę Lietuvos sostinei garantavo konkursui pateikta idėja paversti visą miestą atvira mokykla. Laimėtojais iš viso tapo 15 pasaulio miestų, kurių idėjos pripažintos padėsiančiomis greičiau atsigauti po COVID-19 pandemijos. Iššūkyje iš viso dalyvavo 631 miestas.

„Pandemija parodė, kad reikia ieškoti būdų, kaip nenuspėjamomis sąlygomis užtikrinti mokymosi procesą ir padaryti jį įvairiapusiškesnį. Todėl ir gimė Vilniaus kaip atviros mokyklos projektas, kuris praplečia suvokimą, kaip galėtų ir turėtų vykti mokymosi procesai. Tai, kad jis buvo įvertintas pasaulinio garso filantropijos fondo ir tapo vienu iš laimėtojų, įrodo, kad einame teisingu keliu. Esu tikras, kad taip pat teigiamai projektą įvertins ir miestiečiai“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Pasak jo, negali būti geresnės mokymosi platformos nei pats miestas, kuriame yra visko – istorijos, gamtos, verslo, technologijų ir kitų priemonių. „Tai natūrali integruoto mokymo platforma, kuri gali padėti patį švietimo modelį iš XIX amžiaus atvesti į XXI-ą. Kalbant analogijomis – kaip filmų žiūrėjimą pakeitė Netflix, kaip viešbučius pakeitė AirBnb, taip ši idėja turi pakeisti Vilniaus švietimą”, – teigia meras.

Vilniaus kaip atviros mokyklos projekto tikslas – popandeminiame gyvenime transformuoti miesto švietimo sritį. Įgyvendinant projektą ketinama paversti miestą atvira mokymosi erdve, siūlant aktyvų mišrųjį mokymą, kuomet tradicinės pamokos mokyklų klasėse derinamos su nuotolinėmis, vykstančiomis miesto muziejuose, parkuose, kitose viešosiose erdvėse, taip pat naudojant sukurtą internetinę pamokų biblioteką. Mokykloms bus sudaryta galimybė ugdymo procesą organizuoti bendradarbiaujant su viešomis ir privačiomis įstaigomis.

„Viena vertus, pandemija privertė staiga padaryti proveržį taikant skaitmenines technologijas ugdyme, kita vertus, tuo pat metu nutraukė gyvus socialinius ryšius. Mūsų projekto tikslas – subalansuoti kraštutinumus ir sukurti mišrią ugdymo sistemą, kurioje naujausios technologijos būtų suderintos su realiomis patyriminėmis veiklomis mieste“, – sako projektą kuruojantis vicemeras Tomas Gulbinas.

Projekto metu atskiras dėmesys bus skiriamas mokytojams. Jiems bus siūlomos laikinos stažuotės įvairiose įmonėse, sukurta bendradarbiavimo platforma, rengiami specialūs mokymai kompetencijoms tobulinti.

Šią idėją Vilniaus miesto savivaldybėje septynių žmonių komanda tobulino keturis mėnesius, kol buvo pateikta galutinė paraiška „Bloomberg Philanthropies“ fondui.

Vilniaus kaip atviros mokyklos projektui įgyvendinti fondas „Bloomberg Philanthropies“ ne tik išmokės 1 mln. JAV dolerių, bet ir visą trejus metus truksiantį projekto įgyvendinimo laikotarpį teiks reikiamą techninę pagalbą bei konsultacijas. 

„Pasauliui stengiantis sušvelninti didžiulį pandemijos poveikį visuomenės sveikatai ir ekonomikai, miestai yra pasiruošę įgyvendinti novatoriškas idėjas. Mūsų 15 nugalėtojų siūlo drąsius, įgyvendinamus planus, kaip pagerinti sveikatą, sumažinti nedarbą, suteikti daugiau galimybių moterims ir kita. Visi kartu jie pagerins gyvenimą milijonams savo gyventojų, o sėkmingiausi sprendimai gali įkvėpti kitus miestus visame pasaulyje juos taikyti“, – komentuoja Michaelas R. Bloombergas, fondo „Bloomberg Philanthropies“ ir finansinių technologijų, duomenų bei žiniasklaidos bendrovės „Bloomberg L.P.“ įkūrėjas ir 108-asis Niujorko meras. 

15 konkursą laimėjusių miestų yra iš 13 šalių šešiuose žemynuose, visi kartu jie atstovauja daugiau nei 30 mln. gyventojų. 2021 m. sausio mėn. prasidėjusiam konkursui savo idėjas iš viso pateikė 631 miesto merai iš 99 šalių.

Konkursas šiemet pirmą kartą buvo organizuojamas pasauliniu mastu. Iki šiol „Bloomberg Philanthropies“ Merų iššūkis vyko keturis kartus skirtinguose pasaulio regionuose: 2013 m. ir 2018 m. – JAV, 2014 m. – Europoje, 2016 m. – Lotynų Amerikoje.

Tarp ankstesnių šio konkurso nugalėtojų yra į įvairias socialines bei ekonomines sritis orientuoti projektai, pavyzdžiui, Los Andželo (Kalifornija) projektas, kuriuo siekiama išspręsti benamystės krizę mieste, palengvinant ir atpiginant papildomų gyvenamųjų patalpų statybą, Stokholmo (Švedija) projektas, kuriuo siekiama augalines atliekas paversti bioanglimi, skatinančia augalų augimą, ar Barselonos (Ispanija) projektas, kuriuo vyresnio amžiaus žmonėms padedama kurti bendruomenę pasitelkiant technologijas.

Fondas „Bloomberg Philanthropies“ savo veikla siekia užtikrinti geresnį gyvenimą kuo didesniam skaičiui pasaulio žmonių, daugiausia dėmesio skirdamas penkioms pagrindinėms sritims: menui, švietimui, aplinkai, valdžios inovacijoms ir visuomenės sveikatai. „Bloomberg Philanthropies“ iniciatyvoms įgyvendinti skiriama didžioji dalis įmonės „Bloomberg L.P.“, įkurtos 1981 m., pelno. 2021 m. fondas į veiklas visame pasaulyje investavo 1,66 mlrd. JAV dolerių.