Vilniaus Antakalnio kapinėse nebeliks memorialo sovietų kariams 

Sostinės Antakalnio kapinėse nebeliks memorialo sovietų kariams – tam šiandien pritarė miesto Taryba.

Balandžio pabaigoje pakeitus nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo kriterijus, atsirado sąlygos panaikinti teisinę apsaugą objektams, kuriuose vaizduojama nacistinės Vokietijos ar SSRS kariuomenės ar kitų šių valstybių specialiųjų tarnybų, vykdžiusių Lietuvos gyventojų represijas, veiklą ar jų narius propaguojančios skulptūros, atvaizdai, užrašai ar kiti simboliai.

„Antakalnio kapinėse nebeliks to, kas nesusiję su mirusiųjų pagerbimu, o tik perteikė sovietinę propagandą, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. – Sovietai taip jau elgdavosi, aikštes bandydami paversti kapines, o kapines – ideologijos kompleksais. Neketiname liesti palaidojimo vietų ir antkapių, tačiau pats memorialas yra kapinėms netinkantis militaristinis monstras, todėl jis iš ten bus iškeltas.“

Kultūros paveldo departamentas (prie Kultūros ministerijos) šį pirmadienį patikslino Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių kapų vertinimo tarybos aktą, išbraukdamas iš jo kaip vertingųjų savybių aprašo 6 figūrines stelas, vaizduojančias sovietinius karius. Iki tol kompleksas „Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių kapai“ turėjo regioninį reikšmingumo lygmenį,  jis vertintas kaip memorialas, todėl norint nukelti skulptūras buvo būtina pakeisti teisinį  reglamentavimą.

Paminklas bus nukeliamas stengiantis jam nepakenkti – arba atskiromis stelomis, arba jų segmentais. Tačiau viską įvertinus, planuojame darbus atlikti iki šios vasaros pabaigos.

Stelų nukėlimas bus organizuojamas, vos stelos valstybės bus perduotos Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Planuojama, kad dėl didelės darbų vertės prireiks skelbti tarptautinį viešąjį pirkimą šiems darbams atlikti, o pats pirkimo ir nukėlimo procesas gali užtrukti kelis mėnesius. Kur po nukėlimo atsidurs paminklai – muziejuje ar kitur, dar bus sprendžiama, tačiau aišku tai, kad jų nebeliks sostinės viešojoje erdvėje.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt