Vilniaus taikomos paskatos į mokyklas jau pritraukė apie 200 naujų mokytojų

Mokyklos klasė

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Mokslo metus sostinė pasitiko pasiūlydama naujovę – pinigines paskatas pritraukti į mokyklas talentams. Ir ji veikia – iki spalio pabaigos į 90 Vilniaus ugdymo įstaigų mokyti atėjo 190 naujų pedagogų. Daugiausia jų rinkosi Šolomo Aleichemo gimnaziją, Viršuliškių mokyklą, Emilijos Pliaterytės ir Naujininkų progimnazijas.

„Augantis pedagogų trūkumas šalies mokyklose matomas jau ne vienus pastaruosiu metus. Vilnius, matydamas, kad ši problema vis dar sunkiai sprendžiama valstybės lygiu, nusprendė ieškoti galimybių pedagogus pritraukti į sostinės ugdymo įstaigas savo jėgomis – skirti finansinę paramą sugrįžusiems į mokyklas ar čia pradėjusiems dirbti po studijų  baigimo – galbūt atsisakius geriau apmokamų, bet širdžiai ne tokių mielų sričių. Nors skatinimo priemonę pradėjome taikyti tik prasidėjus mokslo metams, rezultatas jau džiugina“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Iš naujai pritrauktų mokytojų 92,6 proc. pasirinko kasmėnesines 300 eurų (neatskaičius mokesčių) išmokas, o 7,4 proc. – vienkartinę 3000 eurų (neatskaičius mokesčių) išmoką. 55,2 proc. pritrauktų mokytojų įsidarbino nuo 0,5 iki 1 etato, 34,2 proc. pasirinko dirbti daugiau nei 1 etatu ir 10,5 proc. įsidarbino mažiau nei 0,5 etato. 35 nauji mokytojai įsidarbino ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose – 155.

Tam, kad galėtų pasinaudoti materialine parama, mokytoju pretenduojantis dirbti asmuo per pastaruosius 12 mėnesių turėjo nedirbti mokytoju arba dirbti, bet ne Vilniaus savivaldybėje.

Pedagogų trūkumo problema sprendžiama ir finansuojant pedagogikos kvalifikacijos bei reikalingų kompetencijų studijas esamiems ir būsimiems mokytojams.

„Turimais duomenimis, Vilniuje šiuo metu dirba apie 250 pensinio amžiaus mokytojų ir kiekvieną būsimą rudenį šis skaičius augs dar daugiau nei šimtu. Mokytojų trūkumo problema – rimčiausias sostinės švietimo iššūkis, o pedagogikos studijų finansavimas yra vienas iš būdų ją spręsti. Džiugu, kad sulaukiame ypač gausaus skaičiaus paraiškų ir miestas tam skiria reikiamus resursus“, – apie iniciatyvą kalba EDU Vilnius vadovė Unė Kaunaitė.

Šiemet, įgyvendinant programą „Mokau Vilniuje“, aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys buvo kviečiami teikti paraiškas nemokamoms pedagogo profesinėms ir kitoms modulių studijomis Lietuvos aukštosiose mokyklose. Sulaukta rekordinio skaičiaus – 560 paraiškų, atranką praėjo ir studijas pradėjo net 172 studentai. Pernai Savivaldybė finansavo 40 tokių studijų.

Iš viso Savivaldybė šioms studijoms finansuoti skirs daugiau nei pusę milijono eurų. Daugiau kaip 60 studentų įgis pedagogo kvalifikaciją, per 40 – ikimokyklinio ugdymo kompetencijas. Panašus skaičius specialistų galės dirbti specialiosios pedagogikos srityje, o apie 20 – pradinio ugdymo specialistais. Po keletą naujų specialistų atsiras socialinės pedagogikos, anglų kalbos, matematikos bei logopedijos srityse.

Po studijų pabaigos įsipareigojama ne trumpiau nei dvejus metus dirbti Vilniuje veikiančioje įstaigoje pagal baigtą studijų programą. Finansuojamos studijos Vilniaus kolegijoje, Mykolo Romerio universitete, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt