Vilnius sukūrė atvirų pamokų platformą, sostinę paversiančia viena didele mokykla

Vilnius mokymąsi iš uždarų klasių kelia į atviras miesto erdves – skverus, gatves, muziejus, įmones. Šiandien oficialiai pristatyto projekto „Vilnius yra mokykla” tikslas – bent 10 proc. pamokų iškelti į miesto erdves. Su šia idėja Vilnius pernai „Bloomberg Philanthropies“ fondo merų iššūkyje aplenkė 600 pasaulio miestų ir laimėjo milijoną dolerių.

Projektas www.vilniusyramokykla.lt veiks lyg Airbnb arba Netflix, tik bus skirtas pamokoms – kiekvienas mokytojas čia galės sukurti ir įkelti savo pamoką arba išsirinkti iš sukauptų pamokų skirtingose miesto erdvėse.

„Miestas virsta viena didele mokykla – skamba neįtikėtinai, bet su šiuo projektu tai nauja mokymosi Vilniuje realybė. Per savo 700 metų istoriją Vilnius savyje turi užkodavęs klodus informacijos – istorija gali vykti Vokiečių gatvėje, matematika – skaičiuojant senosios Katedros plotą Katedros aikštėje, gamta – bet kuriame Vilniaus parke, ekonomika – net ir autobuse ar kurioje nors įmonėje. Mokytojų pagalba šie neišsemiami miesto resursai tampa įdomaus ir įtraukiančio mokymosi dalimi – ačiū jau prisijungusiems, laukiame jūsų visų indėlio”, – teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Pasak jo, ši idėja turi didžiulį potencialą plėstis ne tik į kitus Lietuvos miestus, bet ir į užsienio šalis – projektą atidžiai stebi ir „Bloomberg Philanthropies“ fondo vadovai.

Vilniaus vicemero Tomo Gulbino teigimu, projektui nuo pergalingos idėjos iki veikiančios platformos prireikė lygiai metų. “Kūrėme prototipą ir testavome su realiais mokytojais ir moksleiviais, atsižvelgėme į jų pastabas. Žavu tai, kad projektas išlipa ne tik iš mokyklos rėmų, bet ir leidžia išplėsti mokymosi programą – kviečiame socialiai atsakingas įmones dalyvauti projekte – jūsų verslas gali būti įdomiausia pamoka, pavyzdžiui, septintokui”, – sako T. Gulbinas.

Jo teigimu, prie projekto jau prisijungė kelios įmonės, įstaigos ar muziejai: Ovoko, LR Krašto apsaugos ministerija, Lietuvos Raudonasis Kryžius, Lietuvos geležinkeliai, Lietuvos Banko Pinigų muziejus, Civinity, Valstybės duomenų agentūra, Markučių dvaro muziejus, Kino ir medijų erdvė „Planeta”. Dar kelios dešimtys įmonių bei institucijų žada tai padaryti artimiausiu metu. Tarp jų – ir Lukiškių kalėjimas, kuriame ir buvo pristatytas projektas.

Šiuo metu platformoje vilniusyramokykla.lt jau yra įkelta 112 pamokų, didžioji jų dalis sukurta Vilniaus mokytojų.

„Mokymasis už mokyklos ribų nėra ekskursijos – tai tokios pačios pamokos, padedančios gilinti žinias ir pritaikyti jas realiame gyvenime. Todėl šioje pamokų „miestotekoje” visas pamokas kūrėme kartu su mokytojais, atsižvelgiant į ugdymo programas. Projekto metu taip pat įtrauksime mokytojus į tikslinius mokymus ir skirsime jiems reikalingus įrankius”, – sako projektą įgyvendinančio švietimo pažangos centro „Edu Vilnius“ direktorė Unė Kaunaitė.

Vilniaus miesto savivaldybė išsikėlė tikslą, kad šio projekto dėka per artimiausius trejus metus dešimtadalis pamokų vyktų už mokyklos pastato sienų – parkuose, gatvėse, muziejuose, įmonėse, laboratorijose ir visur kitur, kur vyksta realus gyvenimas. Nors platformoje talpinamos ugdymo programai pritaikytos pamokos, tačiau jomis su savo atžalomis gali naudotis ir smalsūs tėvai, norintys turėti prasmingą veiklą mieste – tereikia išsirinkti norimą pamoką iš www.vilniusyramokykla.lt.

Projekto įgyvendinimą finansuoja buvusio Niujorko mero Michaelo Bloombergo fondas „Bloomberg Philanthropies“ bei Vilniaus miesto savivaldybė.

 

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt