Aptarnavimo įstaigų ir muziejų darbuotojų svetingumas – vienas svarbiausių kriterijų, kuriais turistai vertina aplankytą miestą. Siekdama kurti draugišką turistams miestą, turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ pirmą kartą organizuoja svetingumo mokymus muziejų darbuotojams, kuriuose dalijamasi praktikomis, kaip sukurti kuo geresnę patirtį lankytojams.
Praėjusių metų vasarą
„Go Vilnius“ atlikto Vilniaus žinomumo tyrimo duomenimis, vienas svarbiausių
kriterijų užsienio keliautojų pasitenkinimui kelionės metu – svetingi
vietiniai. Tuo metu 2018 m. rudenį atlikta sostinėje jau apsilankiusių turistų
apklausa atskleidė, kad miesto svečiai ypač vertina muziejų ir galerijų
darbuotojų svetingumą.
„Įspūdžiui apie
aplankytą miestą susidaryti ypač didelę reikšmę turi sutikti vietiniai – jų
bendravimo kultūra, paslaugumas ir svetingumas. Muziejų darbuotojai – vieni iš tų,
kurie į Vilnių užsukusiems turistams tampa miesto ambasadoriais. Todėl norėdami
prisidėti prie svetingesnio Vilniaus kūrimo, pirmiausia siekiame, kad muziejų
darbuotojų ir jų svečių kontaktas abiem pusėms būtų kuo sklandesnis ir
malonesnis“, - sako „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė.
Svetingumo mokymai
muziejų darbuotojams - viena iš ilgalaikio „Go Vilnius“ projektų miesto svečių
patirtims sostinėje gerinti iniciatyvų. Šio projekto tikslas – sukurti
draugišką ir modernią turistinę infrastruktūrą bei prisidėti prie turistams
aktualių paslaugų kokybės kėlimo. Projekto metu agentūra „Go Vilnius“ vertina
įvairias turistams svarbias miesto sritis. Įvertinus visus Vilniuje veikiančius
muziejus, kartu su jų vadovais aptarti būdai gerinti lankytojų patirtį.
Kovo 20-21 d.
vykstančiose specialių mokymų sesijose diskutuojama, kas lemia pozityvią
muziejaus svečių patirtį, kaip prie to prisideda tam tikri naudojami žodžiai,
balsas, kūno kalba ir kiti bendravimo elementai. Dėmesys skiriamas ir muziejaus
darbuotojų motyvacijai bei jų darbo vertės aptarimui. Savo patarimais apie
svetingos aplinkos kūrimą taip pat dalijasi dvi žinomos moterys – TV laidų
vedėja Beata Nicholson bei keramikė Nomeda Marčėnaitė.
„Muziejų darbuotojų
darbas yra sunkus, bet labai svarbus – juk jie yra mūsų visų ambasadoriai. Na o
svetingumas prasideda nuo šypsenos, nuo atsipalaidavimo ir atvirumo nepažįstamajam“,
- sako Beata Nicholson.
Požiūrio ir nusiteikimo
įtaką svetingumui pabrėžia ir N. Marčėnaitė: „Svetingumas pirmiausia prasideda
galvoje: ryte prabudusi pasipuošiu gera nuotaika. Šypsena dažniausiai sulaukia
tokio pat atsakymo iš aplinkinių. Juk žmogus, tam tikra prasme, yra veidrodis,
kuriame atsispindi aplinka“.
Muziejų populiarumas
tarp vietinių ir užsienio turistų pastaraisiais metais sparčiai auga.
Skaičiuojama, kad per 2018 m. Vilniaus muziejuose apsilankė beveik 1,3 milijono
lankytojų, iš jų apie 40 proc. sudarė svečiai iš užsienio. Užsienio turistų
Vilniaus muziejuose skaičius per metus išaugo 9 proc., o muziejų lankymas yra
viena populiariausių užsienio turistų veiklų – muziejus lanko daugiau nei pusė
į sostinę atvykusių svečių.