Svarstomas Vilniaus miesto biudžetas: daugiau lėšų švietimui, gatvių infrastruktūrai, kultūrai

Vilniaus miesto tarybai šiandien pristatytame projekte – 1,295 mlrd. Eur siekiantis kitų metų sostinės biudžetas. Beveik pusė Savivaldybės išlaidų skiriama švietimui: augs švietimo įstaigų darbuotojų atlyginimai, bus statomi keturi darželiai ir dvi mokyklos. Taip pat plečiamas socialinių paslaugų tinklas, tvarkomi sporto aikštynai. Reikšmingos investicijos skiriamos gatvių tvarkymui.

Ateinančių metų biudžetas – 7,5 proc. arba 90 mln. eurų didesnis nei 2023 m. patvirtintas biudžetas.

Didžiąją dalį (64 proc.) miesto biudžeto sudaro savivaldybės pajamos savarankiškoms funkcijoms vykdyti, gaunamos iš surenkamų gyventojų pajamų mokesčių, turto mokesčių, nuomos už valstybinę žemę ir savivaldybės patalpas, valstybės ir vietinių rinkliavų ir kitų pajamų. Planuojama, kad 2024 m. jos sieks 825,3 mln. Eur. Valstybės dotacijos sudarys 332 mln. Eur – ketvirtadalį viso miesto biudžeto. Likusi dalis – lėšų likučiai (6 proc.) ir skolintos lėšos (5 proc.).

Ateinančiais metais į Savivaldybės biudžetą iš gyventojų pajamų mokesčio numatyta surinkti 629,5 mln. Eur, turto mokesčių – 61 mln. Eur,  mokesčių už aplinkos teršimą – 3,5 mln. Eur, už valstybinės žemės nuomą – 5,3 mln. Eur, iš vietinių rinkliavų – 57,5 mln. Eur. Biudžetinių įstaigų pajamos už teikiamas paslaugas ir patalpų nuomą sudarys 31 mln. Eur.

„Didžioji dalis būsimo miesto biudžeto skiriama švietimui, socialinei infrastruktūrai, aplinkos tvarkymui ir judumo programoms. Augs švietimo darbuotojų atlyginimai, bus statomos naujos  mokyklos ir darželiai, tęsiami rekordiniai gatvių atnaujinimo darbai. Taip pat planuojama įsigyti daugiau nei 100 nutolusių saulės elektrinių – jos aprūpins savivaldybės įstaigas žaliąja elektros energija. Augantis sostinės biudžetas leidžia kurti dar patogesnį, atviresnį ir žalesnį miestą jo gyventojams ar miesto svečiams“, – apie ateinančių metų biudžeto projektą kalba Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Švietimui – pusė Savivaldybės biudžeto

Švietimui kitais metais numatyta 621,6 mln. Eur – 6,8 proc. daugiau nei šių metų biudžete.

„Švietimo darbuotojų darbo užmokesčiui papildomai skiriama 21 mln. Eur. Girdime šios srities darbuotojų lūkesčius ir siekiame ilgalaikių, kompleksinių pokyčių“, – pasakoja V. Benkunskas.

Daugiau nei 30 mln. Eur skiriama naujų mokyklų, darželių statyboms bei esamų švietimo įstaigų remontui. Numatytos išlaidos ir švietimo sistemos skaitmenizavimui. Didėja ir jaunimo politikos bei neformalaus ugdymo krepšelio finansavimas. Šioms sritims skiriama 1,1 mln. Eur daugiau nei šiemet.

Investuos į saulės energiją

Miesto aplinkos priežiūrai ir plėtrai numatyta 179,1 mln. Eur. Didelis dėmesys skiriamas želdinių sodinimui, plėtrai ir priežiūrai. Taip pat plėtojama žalioji energetika. Šiais metais įsigytos trys nutolusios saulės elektrinės, o ateinančiais metais numatoma turėti virš šimto nutolusių saulės elektrinių, kurios aprūpins Savivaldybės pastatus elektros energija. Tuomet daugiau nei pusė Savivaldybės mokyklų ir darželių bei nemaža dalis Savivaldybės įstaigų naudos iš atsinaujinančių šaltinių išgaunamą energiją.

Skverų ir parkų įrengimui numatoma skirti apie 2,2 mln. Eur, dar 3,8 mln. Eur prireiks Tauro kalno parko ir Liuteronų sodų tvarkymui. Didėja finansavimas vaikų žaidimų aikštelių plėtrai, atnaujinimui ir priežiūrai – tam papildomai skiriama 813 tūkst. Eur. Planuojama naujai įrengti apie 20–25 aikšteles.

Dėl miesto gyventojų saugumo taip pat 298 tūkst. Eur didinamas finansavimas vaizdo stebėjimo kamerų įrengimui, transliavimui ir priežiūrai. Vaizdo stebėjimo kameros pirmiausia įrengiamos vietose, kuriose prasta kriminogeninė situacija. Siekiama vizualinės švaros mieste, todėl papildomai numatyta 188 tūkst. Eur nelegalių grafičių nuvalymui.

Tęsiami rekordiniai gatvių atnaujinimo darbai

Judumo programoms iš viso biudžeto projekte numatyta 142,8 mln. Eur. Didžiausias dėmesys skiriamas viešajam transportui, gatvių rekonstrukcijai – ir ateinančiais metais bus tęsiami rekordiniai gatvių naujinimo darbai.

2 mln. Eur numatyta viešajam transportui skirtų A juostų įrengimui. 12 mln. Eur skiriama Nemenčinės plento rekonstrukcijai. Taip pat planuojama Riovonių g., Sakalaičių g., Lazdynėlių g., Skroblų g., Tarandės g., Mileišiškių g. ir Šatrijos Raganos g. sankryžos ir kitų gatvių rekonstrukcijos, T. Narbuto, Pramonės g., Kareivių g., Moliakalnio ir kitų gatvių remontas, dviračių ir pėsčiųjų takų tiesimas tarp Fermentų g. ir Liepų al. ir kt. 40 gatvių bus pertvarkytos į ramaus eismo.

Tęsiami Neries krantinės sutvarkymo darbai. Kitais metais bus tvarkoma krantinės atkarpa nuo brolių Vileišių skvero iki Žaliojo tilto. Tam numatyta 2,6 mln. Eur.

Statomi nauji socialinių paslaugų namai

Socialinei apsaugai suplanuota 119,4 mln. Eur. Socialinės srities biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokesčiui papildomai skiriama 2,1 mln. Eur.

Didesnio finansavimo sulauks ir nevyriausybinių organizacijų socialinės krypties projektai: vaikų dienos centrai, šeimos paramos centrai, globėjų tarnybos, palydimoji globa jaunuoliams, pagalba į namus, apsaugoto būsto plėtra, socialinių dirbtuvių projektai žmonėms su negalia, pavėžėjimo paslauga, psichosocialinė pagalba priklausomiems asmenims ir jų šeimos nariams ir kt. Jų finansavimui papildomai skiriama apie 1,4 mln. Eur.

6 proc. (386 tūkst. Eur) daugiau nei šiemet numatyta ir socialinėms paslaugoms vaikams – budintiems globotojams, šeimynoms, vaikų globai bendruomeniniuose globos namuose. Daugiau nei 4 mln. Eur bus skiriami socialinių dirbtuvių, centrų, grupinio gyvenimo namų statyboms žmonėms, turintiems proto ir psichosocialinę negalią.

Sveikatos srityje 2,7 mln. Eur investuojama į Vilniaus miesto klinikinės ligoninės operacinių, reanimacijos ir hemodializės bloko statybas. Apie 2,1 mln. Eur skiriama Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro naujo korpuso statyboms. O palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninių darbuotojų atlyginimų didinimui suplanuota 1,9 mln. Eur.

Dėmesys būsimiems čempionams ir sporto infrastruktūrai

400 tūkst. Eur numatoma naujai Jaunojo sportininko krepšelio programai, kuria siekiama miesto lėšomis prisidėti prie aukšto meistriškumo sportininkų ugdymo, suteikiant jiems daugiau galimybių dalyvauti tarptautinėse varžybose.

Ateinančiais metais bus atnaujinti keli ilgai laukti sporto infrastruktūros objektai. Žirmūnų gimnazijoje bus įrengtas standartinio dydžio futbolo aikštės kupolu dengtas universalus maniežas. Rangos darbams numatyta 2,2 mln. Eur.

Dar vienas futbolininkų labai laukiamas aikštynas bus įrengtas Mykolo Biržiškos gimnazijoje Justiniškėse, o baseinų stygių padės sumažinti duris po rekonstrukcijos atversiantis Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseinas. Šiems darbams skirta atitinkamai 2,2 ir 3 mln. Eur. Taip pat ir toliau bus atnaujinami ikimokyklinių ir bendrojo ugdymo įstaigų sporto aikštynai. Jų atnaujinimui kitais metais numatyta 9 mln. Eur.

Kultūros sektoriui – 5,2 mln. daugiau nei šiemet 

Trečdaliu išaugs finansavimas kultūrai. Darbuotojų užmokesčiui skiriama 687 tūkst. Eur daugiau nei šiemet. Kaip niekada daug atiteks nevyriausybinių organizacijų kultūrinių projektų įgyvendinimui. Jų finansavimas didėja 300 tūkst. Eur. ir siekia 1,5 mln. Eur.

Ateinančiais metais Mokytojų namų kiemo (Vilniaus g. 39) remontui numatyta 2,5 mln. Eur. O Nacionalinės koncertų salės projekto įgyvendinimui 2024 metais – 2,6 mln. Eur.

Turizmo rinkliavos lėšos – investicijoms pritraukti

Ekonomikos plėtrai skiriama 13,6 mln. Eur – 40 proc. daugiau nei šiemet. Tai susiję su turizmo rinkliavos padidinimu – Tarybos sprendimu, nuo kitų metų sausio 1 d. rinkliava sieks 2 eurus už naktį vienam asmeniui. Dėl to planuojama surinkti 2,3 mln. Eur daugiau pajamų ir juos skirti miesto žinomumui didinti, tarptautiniam susisiekimui ir konferencijų turizmui skatinti, turistiniam Vilniaus patrauklumui didinti.

Susipažinti su Vilniaus miesto savivaldybės 2024 m. biudžeto projektu galima čia. Jei turite pastebėjimų dėl biudžeto, rašykite savivaldybe@vilnius.lt.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt